Većina nas uživa u letnjim danima. A dešava se i jedan neprijatan efekat to je pojačano opadanje kose. Ako ste se i vi zatekli kako češće čistite četku ili primećujete više dlaka na jastuku, niste jedini. Sezonski gubitak kose je nešto što pogađa veliki broj ljudi, a leto je posebno problematično zbog kombinacije visokih temperatura, UV zračenja, znojenja i načina na koji tretiramo kosu u tom periodu.
Gubitak između 50 i 100 vlasi dnevno smatra se normalnim, prema Američkoj akademiji za dermatologiju. Međutim, kada taj broj postane veći i kad počnete da primećujete stanjivanje kose, vreme je da obratite pažnju.
-
Letnja faza odmora: Zašto kosa opada baš tokom toplih meseci?
Kosa ima prirodan ciklus rasta koji se sastoji od tri faze: anagena (faza rasta), katagena (tranziciona faza) i telogena (faza odmora). Upravo tokom telogene faze, koja traje oko tri meseca, dlaka prestaje da raste i na kraju ispada. I dok se ove faze dešavaju tokom cele godine, istraživanja pokazuju da tokom leta veći broj folikula prelazi u fazu odmora, posebno kod žena.
Toplota, UV zraci, isušivanje kože glave, kao i stres od visokih temperatura mogu dovesti do toga da se i do 30% vlasi nalazi u telogenoj fazi, što je više nego inače. Kao rezultat, gubitak kose postaje primetniji tokom jula i avgusta. Dodajte tome svakodnevno izlaganje suncu, morskoj soli, hloru iz bazena, često pranje kose i vezivanje kose u zategnute frizure – i imate recept za sezonski stres za vaše vlasište.
-
Ishrana i minerali: Unutrašnji faktori koji utiču na zdravlje kose
Kosa nije samo estetski dodatak, već i pokazatelj opšteg zdravstvenog stanja. Kada telo ne dobija dovoljno nutrijenata, ono preusmerava energiju na vitalne funkcije, dok se kosa i nokti zanemaruju. Zato je balansirana ishrana ključna za zdrav rast kose.
Dr Zakari Okah iz klinike „PH-1 Miami“ preporučuje povećan unos hrane bogate cinkom – kao što su spanać, sočivo, bundeva i semenke suncokreta – jer cink igra važnu ulogu u održavanju zdravlja folikula dlake. Cink stimuliše rast i sprečava lomljenje vlasi. Međutim, važno je ne preterivati sa suplementima – previše cinka može imati suprotan efekat i izazvati opadanje.
Vitamini B kompleksa, posebno biotin (B7), poznati su po tome što jačaju kosu, povećavaju volumen i podstiču rast. Ipak, ako se odlučite za dodatke ishrani, obavezno se konsultujte sa lekarom – jer i prekomerna konzumacija vitamina može narušiti ravnotežu u organizmu.
-
Spoljni uticaji: Kako letnji uslovi direktno oštećuju kosu
Osim unutrašnjih faktora, spoljašnji uslovi igraju veliku ulogu u zdravlju kose. Sunce, kao što šteti koži, šteti i kosi – UV zračenje razbija proteinsku strukturu vlasi, čineći je suvom, krhkom i sklonijom pucanju. Slično se dešava i sa bazenskim hlorom, koji isušuje i oštećuje kutikulu dlake, dok morska so dodatno crpi vlagu.
Često vezivanje kose u rep ili punđu može dodatno naprezati koren i dovesti do mehaničkog opadanja. Takođe, topla voda i učestalo pranje šamponima koji isušuju vlasište samo pogoršavaju situaciju. Upotreba termičkih aparata – poput fena, pegle i figara – dodatno oštećuje već oslabljenu letnju kosu.
-
Prirodna rešenja: Biljke koje podstiču rast i jačaju koren
Priroda nudi niz biljaka koje mogu pomoći u borbi protiv opadanja kose, naročito tokom letnjih meseci kada je važno izbeći agresivne tretmane. Kopriva, ruzmarin, čičak, lavanda i neven poznati su po svom blagotvornom delovanju na kožu glave. Mogu se koristiti u vidu čajeva za ispiranje, tinktura ili kao sastojci prirodnih šampona.
Kopriva, recimo, sadrži gvožđe i silicijum, a poznata je po tome što stimuliše cirkulaciju u skalpu i jača koren dlake. Ruzmarin ima antiseptička svojstva i može pomoći u sprečavanju peruti, dok čičkovo ulje neguje suvo i iritirano vlasište.
Redovno korišćenje prirodnih preparata, kombinovano sa pravilnom negom i izbalansiranom ishranom, može značajno doprineti smanjenju sezonskog opadanja i očuvanju gustine kose.