Kada imamo neki zdravstveni problem prvo što treba da uradimo je da posjetimo doktora a sa njim se treba konsultovati i oko primjene nekih prirodnih ijekova koji se koriste u narodu od davnina.
Dopustite mi da vam predstavim benediktinski čičak (Cnicus benedictus), botaničku vrstu koja je poznata po svom pozitivnom utjecaju na ljudsko zdravlje. Cvjetovi, listovi i stabljike pružaju brojne prednosti našem zdravlju. Ovaj članak pruža priliku za dobivanje daljnjeg uvida u ovu korisnu biljku, zahvaljujući MarioLAB YouTube kanalu. Ova se biljka uvelike uzgajala diljem Europe sve do sredine 16. stoljeća, posebice benediktinski red u vrtovima svojih samostana.
- Biljka je stekla istaknutu reputaciju zbog svojih terapeutskih svojstava i dodijeljena joj je latinska oznaka “benedictus”, koja se obično naziva Benedictov čičak. Unatoč bodljikavoj vanjštini, brojna ljekovita svojstva kriju se ispod njegove neugodne fasade. U brojnim slučajevima, edem se pripisuje disfunkciji jetre, srca ili bubrega. Ova biljka ima pozitivan učinak na sva tri navedena organa i pomaže u prevenciji niza bolesti. Također se koristi kao diuretik za povećanje proizvodnje urina. Gospina trava je dio iste obitelji kao i benediktinski čičak, a obje su poznate po svojim zdravstvenim prednostima. Slično kao i Benedict, posjeduje sposobnost medicinskog regeneriranja stanica jetre.
Benedikt je poznat po tome što pozitivno utječe na zdravlje probavnog trakta, a ovaj čaj povoljno pridonosi cjelokupnom blagostanju. Optimalni rezultati se postižu miješanjem čaja od čička i čaja od koprive. Sinergijski učinak ove dvije biljke idealan je za lakše izbacivanje viška tekućine iz organizma. Postupak pripreme čaja: Zagrijte 250 mililitara vode do vrenja pa dodajte po jednu žličicu čička i koprive. Ostavite čaj da kuha sedam minuta, nakon čega ga procijedite i ostavite da se hladi oko deset minuta.
U ovom trenutku možete dodati žličicu meda i sok od limuna. Ovaj čaj je među najučinkovitijim lijekovima za ublažavanje oteklina. Čaj se može piti 15 dana prema osobnim željama, nakon čega je potreban prekid od 15 dana. Osobama s kroničnim bolestima savjetuje se da se posavjetuju s liječnikom o konzumaciji čaja. Zdravstvene dobrobiti koje se odnose na stanja koja utječu na žučni mjehur i jetru. Pomaže u ublažavanju gubitka apetita, nadutosti i stanja povezanih s bolešću žučnog mjehura.
Olakšava probavni proces i poboljšava rad metabolizma. pomaže u liječenju reumatskih stanja i gihta podupire održavanje zdravog crijevnog mikrobioma. pokazuje antibakterijska svojstva ubrzava oporavak gnojnih rana i iritacija kože. Koristi se za čišćenje raznih rana i čireva. ima učinak čišćenja i pročišćavanja čisti krv od nečistoća smiruje živčani sustav ublažava napetost poboljšava kvalitetu sna Primjena ove posebne sorte čička u zdravstvene svrhe izuzetno je raširena; stoga se ne treba ustručavati iskoristiti njegove terapeutske prednosti. Kapsule i mješavina osušenog biljnog čaja dostupni su u ljekarni.
Bonus tekst:
U suvremenom društvu čokolada je postala bitan element svakodnevnog života i smatra se jednom od najomiljenijih slastica na svijetu. Unatoč tome, putanja njegove evolucije bila je daleko od ugodne. Povijest čokolade seže tisućama godina unatrag do jezgre drevnih civilizacija u Srednjoj Americi, gdje je služila sasvim drugačijoj svrsi od one koja se danas priznaje. Prva skupina koja je koristila kakao na značajan način bile su Maje, a zatim i Asteci, koji su od njegovih zrna napravili napitak poznat kao “xocolatl”. Ovo piće, koje karakterizira gorka i pjenasta priroda, bilo je bez šećera i kombinirano s vodom, začinima i ljutim papričicama. Daleko od pukog uživanja, predstavljalo je raskošno iskustvo u čaši.
Smatralo se da daje snagu, vitalnost, pa čak i privid božanske moći. Naime, vladari kao što je Moctezuma konzumirali su ga svakodnevno, uvjereni da im pomaže u održavanju snage i fokusa. Kakao nije bio cijenjen samo zbog svog okusa, već i zbog svoje uloge sredstva razmjene. Povijesna dokumentacija pokazuje da se za piletinu moglo nabaviti samo deset zrna kakaovca, dok je za kvalitetan komad tkanine bilo potrebno stotinu. U ovoj kulturi, kakao je nadišao puko prehranjivanje; predstavljala je vrijednost, ponos i imala duhovno značenje.
Po dolasku španjolskih osvajača u Novi svijet tijekom 16. stoljeća, nisu zaobišli ovaj izuzetan napitak. Hernán Cortés i njegovi drugovi prepoznali su njegov značaj i odlučili ga predstaviti europskom dvoru. Unatoč tome, Španjolcima se originalni gorak okus nije dopao. Stoga su piće modificirali uklanjanjem ljutih začina i dodavanjem šećera i cimeta, što je rezultiralo blažom i ugodnijom mješavinom koja je brzo stekla popularnost među aristokracijom.