Zbog ogromnog rasta gradova, ruralne sredine sve više propadaju pa se stoga Albanke i Srbi uzimaju da održe ruralni način života, poljoprivredu i tradicionalnu porodicu živima. Danas otkrivamo sa kojim se izazovima jedan takav par susreo.
- Na Goliji je Mirjeta smjestila svoje novo prebivalište uz Đorđa, no njezinu radost kvare pojedinci od kojih nije očekivala negativnosti. Mlada žena podrijetlom iz Albanije, Mirjeta, došla je u malo selo na Goliji, gdje je prisustvo drugih djevojaka bilo ograničeno.
U početku je imala poteškoća zbog nepoznavanja jezika i običaja, kao i odvojenosti od obitelji. No, sada tvrdi da ne bi željela otići iz Srbije jer se tamo nalazi sve što joj je drago. Mirjeta i Đorđe u blaženom su braku i ponosni su roditelji troje djece koji danas zajedno slave Svetog Nikolu.
- Albanka Mirjeta jedna je od brojnih osoba koje su partnera pronašle u Srbiji. “Nisam mogao zamisliti da će moj život slijediti ovu putanju. Odrastao u neobičnom selu u južnoj Albaniji, oduvijek sam bio okružen običajima i religijom koji prožimaju svakodnevni život.
Moje poštovanje prema našim tradicijama bilo je nepokolebljivo tijekom cijelog mog života, sve do dan kada sam srela Đorđa, naša ljubav nas je spojila, prevazišla razlike među nama“, navodi Mirjeta. Trenutno Mirjeta i Đorđe uživaju u ispunjenom zajedničkom životu kao par, odgajajući troje djece. Nakon naše odluke da se vjenčamo, shvatila sam da putovanje koje je pred nama neće biti jednostavno.
Da budem iskrena, moja obitelj, posebice moja braća, nisu odobravali našu zajednicu, dok je Đorđeva obitelj u početku gajila zabrinutost oko mog prihvaćanja u selu. I sada se sjećam Đorđeve izjave: “Nikad te neću prisiljavati da napustiš svoju vjeru, ali mi je značajno da poštuješ moje običaje.”
- Uvjerio sam ga u svoju obvezu da ću se potruditi – ona je iskrena Albanka koja se udala za Srbina. Mirjeta i Đorđe zavjete su izmijenili u rujnu, a do prosinca je obitelj slavila Nikoljdan. Slavu sam prvi put susreo tek nekoliko mjeseci nakon našeg vjenčanja.
Nesiguran što da očekujem, zatekao sam okupljenu obitelj, s mojom svekrvom kako priprema ručak i ikonom Svetog Nikole na čelu stola. Svaka godina produbljivala je moje razumijevanje ove tradicije. Trenutno sam u procesu izrade slavljeničke torte, čime sam zaslužila poštovanje svojih susjeda.
Iako vjeru nisam napustila, sada poštujem i zaštitnicu obitelji zbog muža i djece, ispričala je Mirjeta za “Prvu TV”, prenosi Žena, te dodaje: Kad sam saznao za svoju novostečenu proslavu slave, pogodio me duboki osjećaj razočaranja. Moja majka je tijekom našeg telefonskog razgovora upitala: “Jesi li zaboravio svoje korijene? Što slijedi? Hoćeš li nas potpuno zaboraviti?”
- Njezine su mi riječi probole srce, jer moja ljubav prema mojoj obitelji i zajednici ostaje nepokolebljiva. No, sada imam svoju obitelj koja mi je od najvećeg značaja, kaže Mirjeta u izjavi za “Prvu TV”.
DODATNI TEKST
Iako ih mnogi doživljavaju kao identične proizvode, među njima postoje značajne razlike. Dok ga neki nazivaju džemom, a drugi marmeladom, netko se može zapitati postoji li razlika između to dvoje.
Iako ih mnogi pojedinci mogu smatrati identičnim proizvodima, među njima postoje značajne razlike. I džem i marmelada proizvode se preradom voća; međutim, razlikuju se u pogledu gustoće, sadržaja voća i šećera te tehnikama koje se koriste u njihovoj pripremi. Džem je gusta mješavina voća koja može sadržavati šećer, ali taj dodatak ne smije biti veći od 20% ukupnog sastava. U određenim slučajevima šećer se u potpunosti izostavlja.
Proces kuhanja se nastavlja sve dok smjesa ne postigne potpuno zgusnutu konzistenciju i može uključivati komadiće voća. Priprema džema ne uključuje upotrebu pektina ili limunske kiseline. Među raznim vrstama pekmez od šljiva je najpoznatiji. Marmelada se proizvodi kuhanjem voća, ali se kuha dok ne dobije konzistenciju pogodnu za mazanje, primjerice na kruh ili palačinke.
Bitno je da marmelada ne sadrži komadiće voća, zbog čega se često stavlja želatina. Suprotno uvriježenom mišljenju, marmelada se ne pravi isključivo od citrusa. Poznati primjer marmelade je marelica koja se koristi u pripremi Sacher torte; međutim, marmelade se također mogu napraviti od trešanja, jagoda i raznog drugog voća.
Marmelada se može raditi od raznih vrsta voća, a dopušteno je kombinirati više vrsta. Nasuprot tome, pekmez se priprema od jedne vrste voća koje se kuha u cijelosti. Za razliku od marmelade, džem dopušta prisustvo komadića voća, koji su često samo djelomično kuhani. Štoviše, džem može sadržavati malo ili nimalo dodanog šećera, budući da slatkoća prvenstveno proizlazi iz prirodnih šećera prisutnih u voću.