Neki od nas budu šokirani čim ustanu iz kreveta jer nam padne mrak na oči i onda se zapitamo da li je sve uredu s nama. Danas vam otkrivamo malo više o toj pojavi.
Vrtoglavica koja se javlja nakon brzog ustajanja iz ležećeg položaja je česta pojava koja se naziva ortostatska hipotenzija ili posturalna hipotenzija. Ovo stanje nastaje kada osoba iznenada zauzme uspravno držanje, što rezultira privremenim padom krvnog tlaka, što može dovesti do simptoma kao što su vrtoglavica, neravnoteža ili zamagljen vid.
- Fenomen se pripisuje značajnom volumenu krvi koji se prebacuje u noge, posljedično smanjujući protok krvi u mozgu. Iako je obično benigno i kratkotrajno, ovo stanje također može značiti dehidraciju ili nedostatak određenih hranjivih tvari.
Dr. Stipen Džurasček pojašnjava da se, kada osoba prijeđe u stojeći položaj, oko 300 do 800 kubičnih centimetara krvi preusmjeri u noge, što uzrokuje pad krvnog tlaka. Kao odgovor, tijelo aktivira nekoliko kompenzacijskih mehanizama: sužava krvne žile, ubrzava broj otkucaja srca i uključuje mišiće u nogama i trbuhu kako bi održao stabilan pritisak.
Obično se ovaj proces odvija bez izraženih simptoma; međutim, može se produžiti u slučajevima dehidracije ili općeg lošeg zdravlja. Ponavljajuće epizode vrtoglavice mogu ukazivati na temeljne zdravstvene probleme, potencijalno ukazujući na oštećenje autonomnog živčanog sustava, kardiovaskularne bolesti, nepravilne razine šećera u krvi ili disfunkcije štitnjače.
- Nadalje, vrtoglavica koja se ponavlja može biti povezana s nizom medicinskih stanja, uključujući zatajenje srca, nedostatak vitamina B12, alkoholizam, Parkinsonovu bolest, Alzheimerovu bolest, anemiju i aterosklerozu.
Ako ti simptomi potraju ili se pogoršaju, neophodno je potražiti temeljitu procjenu od liječnika. Za promicanje zdravlja jetre preporučuje se pridržavati se uravnotežene prehrane i suzdržati se od pretjeranog unosa dodataka prehrani i biljnih pripravaka jer oni mogu dovesti do toksičnog oštećenja jetre. S obzirom na ključnu ulogu jetre u metabolizmu, detoksikaciji i probavi, njezina zaštita od oštećenja je imperativ.
Toksični hepatitis može nastati zbog prekomjerne upotrebe lijekova i biljnih proizvoda, sa simptomima koji mogu varirati od blagih do teških, au ekstremnim slučajevima mogu zahtijevati transplantaciju jetre. Ključno je prepoznati da alkohol nije jedini uzročnik bolesti jetre, a održavanje opreza u pogledu zdravlja jetre može pomoći u sprječavanju ozbiljnih posljedica.
BONUS TEKST
Slatkiši i grickalice često služe kao nagrada, dok djeca njihov izostanak često tumače kao kaznu. U trenutnom ubrzanom okruženju, koje karakterizira široka dostupnost prerađene hrane, mnogi se roditelji susreću s izazovom poticanja zdravih prehrambenih navika kod svoje djece.
- Rano djetinjstvo predstavlja najpovoljniju priliku za uspostavljanje pozitivnog odnosa prema hrani, kao i prema vlastitom tijelu i cjelokupnom zdravlju. Djeca najučinkovitije stječu znanja promatrajući ponašanje svojih roditelja i članova obitelji.
Kako bismo potaknuli razvoj zdravih navika kod djeteta, imperativ je da prvo sami utjelovimo te navike. Kad roditelj često uživa u sokovima, grickalicama i slatkišima, a pritom upućuje dijete da se suzdrži od takvih izbora, malo je vjerojatno da će to polučiti trajne rezultate.
Skromne izmjene svakodnevnih navika mogu proizvesti značajne rezultate. Na primjer, pokazivanje vašem djetetu da je bolje izabrati čašu vode nego gazirani sok ili zamijeniti grickalice svježim voćem i orašastim plodovima, predstavlja lagane, ali učinkovite početne korake. Vrlo učinkovita metoda za poticanje djeteta da prihvati hranjivu hranu je uključiti ga u proces odabira i pripreme.
Pratnja odrasle osobe prilikom kupovine namirnica, odabira voća i povrća te sudjelovanje u donošenju odluka o pripremi obroka u djetetu usađuje osjećaj važnosti i odgovornosti. Ključni aspekt procesa uključuje pripremu obroka u kuhinji. Kada se dijete uključi u kuhanje obroka, vjerojatnost njegove spremnosti da ga konzumira značajno se povećava.
- Ova uključenost ne samo da potiče kreativnost, već i njeguje osjećaj ponosa zbog doprinosa zadatku koji je i smislen i koristan. Nagla zabrana sve brze hrane i slatkiša često rezultira kontraproduktivnim ishodima, što dovodi do prkosa i protivljenja.
Umjesto toga, savjetuje se postupno uključivanje zdravijih opcija. Primjerice, čips se može zamijeniti pečenim krumpirom, umjesto bombona staviti jabuke s bademima ili u standardni obrok uvesti neku novu vrstu povrća.
Bitno je njegovati okruženje ohrabrenja i pohvale za trud svakog djeteta da istraži nova iskustva, umjesto nametanja sile. Kako se dječje nepce razvija, podržavajući pristup može navesti mnoga od njih da s vremenom cijene hranu koju su nekoć odbijali.