Roditeljstvo se ubraja među najizazovnije, ali duboko nagrađujuće odgovornosti koje čovjek može preuzeti u životu. Međutim, postoje neki stavovi koji su jako upitni i danas otkrivamo nešto što je šokiralo mnoge u regionu.
Najvažnija briga za sve bi trebala biti zdravlje njihovog novorođenčeta; međutim, postoje pojedinci koji pogrešno vjeruju da je žensko dijete manje vrijedno od muškog. Unatoč tome što žive u 21. stoljeću, brojni roditelji i dalje izražavaju bojazan zbog rođenja ženskog djeteta. Povijesno gledano, žene su se susrele s društvenim prijekorom jer nisu rađale muške nasljednike, a ta se tradicija u određenim regijama održala do danas.
Imam-hatib Muhamed Demirović je na nedavno održanom skupu istakao da je Bog taj koji odlučuje o spolu djeteta, istaknuvši da najvažnija briga treba biti zdravlje i dobrobit djeteta. Par je bio blagoslovljen s tri kćeri, no žena se ubrzo našla u drugačijoj nevolji.
- Muškarac, koji je sve više ustrajao u tome da više ne želi žensko potomstvo, upozorio je svoju ženu: “Ako imaš još jednu kćer, ne vraćaj se kući iz bolnice.” Kad je žena kasnije rodila drugu kćer, obuzela ju je tuga i nije mogla govoriti.
Međutim, ordinirajući liječnik pokazao je oštru pronicljivost. Bio je začuđen jer je uobičajeno da majke osjećaju radost kada u rukama drže svoje novorođenče, bez obzira na izazove vezane uz porod. Za razliku od toga, ova žena je bila duboko slomljena. Budući da je bilo teško smoći hrabrosti da artikulira svoje osjećaje, podijelila je s liječnikom: “Ova moja kći označava odvajanje od mog muža.
Rekao mi je da se ne vraćam kući ako rodim još jedno žensko dijete.” Demirović je ispričao ovaj narativ i dalje zabilježio: Doktor je zatražio broj telefona njenog supruga, došao do njega i čestitao mu uz napomenu: “Čestitamo, dobili ste sina.” Preplavljen srećom, pohitao je u susret svom novorođenčetu.
- U međuvremenu se dogodio još jedan porođaj, nakon čega je rođeno dijete s deformitetima. Suprug je u pratnji liječnika došao na pregled djeteta. Nakon što je zaljuljao bebu i procijenio njezino stanje, obuzela ga je tjeskoba, zebnja i razočaranje.
Liječnik mu je tada stavio ruku na rame, naloživši mu da “spusti tu bebu”, prije nego što mu je pokazao njegovu kćer i rekao: “Ovo je vaše dijete.” Ovaj ključni trenutak poslužio je kao značajan podsjetnik, potaknuvši ga da zagrli svoju kćer, nježno uhvati ruku svoje žene i vrati se kući. Muhamed Demirović je zaključio tvrdnjom: „Bog je taj koji odlučuje, ali ima slučajeva da jedno žensko dijete može biti korisnije roditeljima nego troje ili petero muške djece.
Malo je bitan spol djeteta, već je bitno da dijete bude sretno, produktivno i pozitivno doprinosi zajednici. Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak se ubraja među najstarije ljekovite biljke, zauzimajući značajan položaj u globalnoj kulturi i prirodnim tradicijama liječenja kroz povijest.
- Ova cijenjena biljka može se pohvaliti lozom starom pet tisuća godina. Porijeklom iz središnje Azije, češnjak se od tada proširio u različitim regijama diljem svijeta. Obiluje hranjivim tvarima, poboljšava imunološku funkciju i nudi mnoštvo zdravstvenih prednosti.
Primarna aktivna komponenta u češnjaku, alicin, poznata je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim svojstvima. U drevnoj egipatskoj kulturi, češnjak je imao cijenjen status svete biljke, cijenjene zbog svojih kvaliteta. Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a pronađen je i u grobnicama faraona.
Slično tome, u staroj Grčkoj i Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici koristili prije ulaska u bitku za jačanje izdržljivosti, snage i imuniteta protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao poznat po svojim zdravstvenim prednostima.
- S obzirom na njegov kulinarski i medicinski značaj, češnjak je neophodan u svakom kućanstvu i igra vitalnu ulogu u brojnim jelima. Zapažen je njegov značaj u prehrani, jer služi kao začin za gotovo sve kulinarske pripravke.
U suvremenom društvu mnogi ga smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ju je redovito konzumirati u sirovom obliku, a lijekovi za loš zadah su limun, jabuka, menta, mlijeko, žvakanje zrna kave ili korištenje u kombinaciji s maslinovim uljem.