Doktori su u zadnje vrijeme postali skoro kao medijske javne ličnosti koje stalno gostuju po jutarnjim programima i donose najnovije informacije za stanovništvo koje to prati. Danas otkrivamo savjete i preporuke jednog doktora.
- Profesor fiziologije i stručnjak za sportsku medicinu dr. Dejan Čubril tvrdi da unos koenzima Q10 postaje neophodan nakon navršene 50. godine života jer je ovaj nutrijent ključan za očuvanje tjelesnog zdravlja.
U emisiji RTS Ordinacija dr. Čubril opsežno je objasnio utjecaj oksidativnog stresa na naše zdravlje, istaknuvši važnost prepoznavanja njegovih učinaka te naznačivši načine kako se od njega zaštititi. Oksidativni stres odnosi se na fiziološko stanje koje proizlazi iz neravnoteže između proizvodnje slobodnih radikala i sposobnosti tijela da ih neutralizira putem svoje antioksidativne obrane.
Slobodni radikali su nestabilne molekule koje mogu oštetiti stanice, DNK, proteine i lipide, što može pridonijeti procesu starenja i nastanku raznih bolesti. Prema riječima dr. Čubrilo, oksidativni stres može se usporediti s “hrđanjem” organizma jer slobodni radikali napadaju temeljne elemente našeg tijela poput kože, kolagena, hrskavice i krvnih žila.
“Hrđa koja nastaje oksidacijom dovodi do upale. Ova vrsta upale je unutarnja i nije vidljiva, ali zahvaća sve organe, a posebno kožu, gdje se očituje pojavom smeđih mrlja ili bora. Jedan od čimbenika koji pridonosi starenju, oksidativni stres također igra značajnu ulogu u razvoju brojnih bolesti, poput bolesti srca, autoimunih poremećaja i problema sa zglobovima.
Povećano stvaranje slobodnih radikala može biti posljedica prekomjerne konzumacije šećera, masti i bjelančevina. Nadalje, vanjski čimbenici kao što su onečišćenje, zračenje i elektromagnetska polja nameću dodatno opterećenje tijelu, čime se pojačava stvaranje ovih štetnih molekula.
- Doktorica Čubrilo preporučuje jednostavan, ali učinkovit pristup ublažavanju oksidativnog stresa i jačanju cjelokupnog zdravlja: dnevni unos mlake vode u kombinaciji s kurkumom i medom.
Ovaj napitak, pripremljen od jedne žličice mljevene kurkume i meda, može pomoći u smanjenju oksidativnog stresa zbog snažnih antioksidativnih svojstava kurkume. Nadalje, dr. Čubrilo se zalaže za konzumaciju razrijeđenog jabučnog octa, ističući da se za postizanje optimalnih rezultata treba koristiti samo jednu vrstu octa.
Profesor Čubrilo identificirao je pet ključnih antioksidansa koji igraju ključnu ulogu u neutralizaciji slobodnih radikala i promicanju zdravlja. Alfa lipoična kiselina, koja se prirodno nalazi u špinatu, šparogama, krumpiru, brokuli i kuhanoj rajčici, jedan je od takvih antioksidansa.
Vitamin C, esencijalni nutrijent, preporučuje se uključiti u svaki obrok; Dr. Čubrilo predlaže uzimanje pola tablete od 500 mg vitamina C tijekom dana, što bi kulminiralo ukupnim dnevnim unosom od 750 mg. Dodatno, glutation, prirodni antioksidans prisutan u različitom voću i povrću, kao iu fermentiranoj hrani, te vitamin E, još jedan značajan antioksidans, doprinose smanjenju oksidativnog stresa.
Koenzim Q10 igra vitalnu ulogu u očuvanju stanica i neophodan je za cjelokupno zdravlje. Dr. Čubrilo ističe njezino značenje, osobito nakon 50. godine života. Dr. Čubrilo ističe važnost koenzima Q10 za cjelokupno zdravlje, ističući njegovu ključnu ulogu u proizvodnji stanične energije i očuvanju zdravlja srca.
On napominje: “Naše tijelo stvara dovoljno koenzima Q10 do dobi od 25 godina; međutim, nakon dobi od 50 godina, dolazi do značajnog pada u njegovoj proizvodnji. Ovo naglašava važnost započinjanja suplementacije ovim koenzimom, osobito za osobe u dobi od 50 godina i više. Osim toga, preporuča se da koenzim Q10 uzimaju posebno oni kojima su propisani statini, lijekovi koji smanjuju razinu ovog koenzima u tijelu.
Dr. Čubrilo ističe značaj koenzima Q10 i raznih antioksidansa u očuvanju zdravlja tijekom starenja. Iako oksidativni stres utječe na sve žive organizme, usvajanje odgovarajućih strategija i uključivanje esencijalnih hranjivih tvari može ublažiti njegove štetne učinke. Unos antioksidansa, uključujući koenzim Q10, vitamin C, kurkumu, između ostalog, ima vitalnu ulogu u odgađanju procesa starenja i smanjenju rizika od brojnih bolesti.
- Stoga je imperativ da se usredotočimo na konzumaciju ovih esencijalnih hranjivih tvari ne samo nakon 50. godine života, već i ranije, osiguravajući da naše tijelo ostane zdravo i živahno.