U današnje vrijeme mnogi vrtlari traže prirodne i jeftine načine da poboljše zdravlje svojih biljaka te osiguraju bujan rast i cvjetanje. Umjesto skupih gnojiva, postoji niz domaćih rješenja koja mogu učiniti čuda za vaše biljke ako se primijene pravilno. Danas vam otkrivamo više o tome.
- Među vrtlarima je dobro poznata činjenica da kalibar sadnica značajno utječe na žetvu raznih usjeva tijekom vegetacije. Provjerite svoju lokalnu ljekarnu jer ona vjerojatno nudi razne formulacije koje se mogu koristiti za stvaranje učinkovitih gnojiva.
Da biste osigurali snažan rast biljaka, pomiješajte jednu kap joda s tri litre vode i nanesite mješavinu kao sprej na sadnice otprilike dvadesetak dana nakon što niknu. Otopina kalijevog permanganata također služi za zaštitu sjemena, promičući cjelokupno zdravlje vaših sadnica.
Trideset minuta prije sadnje uronite sjeme u otopinu od 0,5 grama kalijevog permanganata otopljenog u 100 mililitara vode, a zatim ih isperite i osušite. Vodikov peroksid može se koristiti za učinkovitu dezinfekciju sjemena. Ova metoda uključuje primjenu 3% otopine vodikovog peroksida koja se zagrijava na temperaturu od 40°C u porculanskoj posudi (metalne posude nisu dopuštene) u koju se potapa sjeme na 10 minuta.
- Nakon toga ih je potrebno oprati i osušiti prije sjetve. Aspirin također može biti koristan u vrtlarstvu. Otopite 300-500 mg ovog lijeka u 4,5 litara vode, dobro promiješajte i ulijte otopinu u bočicu s raspršivačem.
Nanesite je na lišće dva do tri puta mjesečno kako biste spriječili razvoj plijesni i truleži. Preporuča se primijeniti otopinu rano ujutro ili navečer. Mješavina koja se sastoji od 5 mililitara glukoze i 1 mililitra vitamina B1, kada se razrijedi u 5 litara vode, olakšava obilnu cvatnju.
Svakih 14 dana nanesite ovu mješavinu na podnožje cvijeća kako biste ga pretvorili u prekrasan vrt. Epsom sol (magnezijev sulfat) pomaže kod biljaka koje imaju uvrnute listove koji izgledaju smežurano i krhko. Primjena otopine od 40 grama gorke soli razrijeđene u 10 litara vode nadoknadit će gubitak magnezija i poboljšati rast biljaka. Aktivni ugljen također ima svoju ulogu u vrtlarstvu jer učinkovito apsorbira vlagu i inhibira proliferaciju patogene mikroflore.
- Pokazao se korisnim u kontroli gljivičnih bolesti, osobito u ranim fazama razvoja biljaka ili kao preventivna mjera. Kod razmnožavanja biljaka reznicama preporučljivo je nanijeti prah drvenog ugljena na površinu reznice.
Unošenjem aktivnog ugljena u tlo tijekom presađivanja biljaka sprječava se pojava truleži i gljivičnih bolesti. Za primjenu, 2 tablete razlomite na 4 segmenta i ubacite u zemlju na dubinu od 3 do 4 centimetra. Škrob sadržan u ovim tabletama biljke posebno vole.
U slučaju crnih mušica, njihov izostanak se može očekivati u roku od nekoliko dana, što će biljkama omogućiti bujan rast. Aspartam se može koristiti kao gnojivo koje osigurava biljkama značajne količine esencijalnog kalija i magnezija. Na litru vode potrebna je jedna tableta ovog lijeka. Kalij ojačava imunitet sadnica, dok magnezij održava svijetlu zelenu boju i čvrstoću lišća. Sadnice treba gnojiti aspartamom svaka dva tjedna.
- Gnojivo koje sadrži glicin također je korisno jer aminokiselina poboljšava sposobnost apsorpcije hranjivih tvari korijenskog sustava. Za formuliranje jake ljekovite otopine otopite 4 do 5 tableta glicina u 1 litri vode i primijenite svaka dva tjedna.
Gnojivo obogaćeno folnom kiselinom ima ključnu ulogu u metabolizmu biljaka. Otopite 1 miligram folne kiseline u 1 litri vode i koristite ga dva do tri puta mjesečno. Jantarna kiselina djeluje kao promotor rasta korijenskih struktura i najbolje se kombinira s glicinom ili folnom kiselinom.
Mumio je gnojivo bogato makroelementima, mikroelementima, vitaminima, aminokiselinama i huminskim kiselinama koje se mogu koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim proizvodima. Nikotinska kiselina pojačava imunološki odgovor biljaka, a kalcijev glukonat doprinosi uspostavljanju snažnog korijenskog sustava.
Ascorutin, koji se sastoji od askorbinske kiseline i rutina, ubrzava metaboličke procese i povećava apsorpciju hranjivih tvari iz tla. Glukoza može služiti kao dodatak slabim biljkama, ali ključno je dopustiti da se tlo osuši prije ponovnog zalijevanja. Konačno, kompleksi vitamina B pridonose cjelokupnom zdravlju biljaka i jačaju njihov rast. Sukladno tim metodama, vaš vrt će cvjetati kao nikada prije.