Krompir se na ovim prostorima redovno konzumira jer je jeftin, hranjiv i lako se uzgaja. Međutim, treba znati neke trikove oko njegovog uzgoja da bi to sve išlo uredu. Danas vam otkrivamo malo više o skladištenju krompira.
Moj djed je dosljedno skladištio krumpir u vrećama, i začudo, nijedan nije niknuo do sljedeće berbe. Krumpir se njeguje u raznim oblicima, što ga čini neophodnim u gotovo svakom kućanstvu. Ovaj će članak pružiti smjernice o pravilnim metodama skladištenja kako bi se osiguralo da ostanu čvrsti, glatki i ukusni dulje vrijeme. Poslušajte preporuke portala Pyszności kako biste održali svoj krumpir u optimalnom stanju.
S vremenom, pohranjeni krumpir može početi nicati, što će rezultirati smanjenjem izgleda i okusa. Srećom, krumpir je moguće čuvati i izvan hladnjaka, što je praktično rješenje. Ipak, ako se skladišti dulje vrijeme u neprikladnim uvjetima, može doći do kvarenja ili klijanja. Prisutnost klica na krumpiru označava neadekvatnu praksu skladištenja.
- Tipično, pojava takvih izraslina ukazuje na pretjerano visoke temperature ili nepovoljne uvjete skladištenja. Krumpir se suočava s problemima osim prisutnosti klica; njihova smežurana koža i oslabljena tekstura čine ih neprikladnima za konzumaciju.
Iako se svježi krumpir još uvijek može jesti nakon potpunog uklanjanja klica – što je neophodno za sprječavanje gastrointestinalnih problema – krumpir koji je omekšao nema okusa i ukazuje na početak truleži, pa ga je potrebno zbrinuti. Djed je krumpir spremao u platnene vreće. Prije nego što ih stavite u vreće, bilo je bitno pažljivo pregledati svaki krumpir kako biste potvrdili da nema oštećenih ili uvrnutih dijelova.
Ako se uoče bilo kakve nesavršenosti, zahvaćeni krumpir treba ukloniti. Stavite kestene i žir u vrećicu s krumpirom. Kesten inhibira proces nicanja, dok žir pomaže u zadržavanju vlage i pomaže u sprječavanju venuća. Zajedno, ove dvije prirodne komponente produžit će svježinu vašeg krumpira, omogućujući vam da ga bezbrižno konzumirate.
- Djed je krumpire skladištio u podrumu koji je bio hladan i mračan, održavajući temperaturu koja nikad nije prelazila 7 stupnjeva Celzijusa. U nedostatku podruma, preporučljivo je potražiti mjesto u kući koje je hladnije i tamnije od ostalih prostorija.
Mišljenja o konzumaciji proklijalog krumpira su različita. Neki smatraju da ovaj krumpir treba u potpunosti izbjegavati, dok drugi preporučuju da se oštećeni dijelovi vade i pripremaju za obrok. Međutim, važno je napomenuti da razine glikoalkaloida u krumpiru rastu tijekom procesa klijanja. Iako ovi spojevi nisu štetni u manjim količinama, mogu postati otrovni ako se progutaju u velikim količinama.
Zbog toga se savjetuje kloniti se krumpira koji su počeli nicati. Koje mjere se mogu poduzeti da bi se spriječilo nicanje krumpira? Jedna učinkovita metoda je staviti jabuku u vrećicu s krumpirom. Etilen koji proizvode jabuke pomaže u održavanju svježine i čvrstoće krumpira. Primjenom ove tehnike moguće je da krumpir ne klija čak 8 tjedana.
- Jednako je značajno mjesto za skladištenje krumpira. Kada se stave u toplo, svijetlo i vlažno okruženje, skloni su preranom klijanju. Optimalne uvjete skladištenja karakteriziraju hladni, tamni i suhi prostori, idealno na temperaturi od približno 15 °C.
Stoga korištenje hladnjaka nije najprikladnija opcija; pretjerano niske temperature mogu uzrokovati pretvaranje škroba u šećer, što rezultira slatkastim okusom krumpira. Podrumi ili garaže služe kao izvrsne mogućnosti skladištenja. Preporučljivo je suzdržati se od korištenja plastičnih vrećica za skladištenje krumpira; umjesto toga, bolje su prirodne ili papirnate vrećice jer olakšavaju cirkulaciju zraka.
Važno je zapamtiti da se krumpir mora držati odvojeno od luka, jer luk potiče proces klijanja. Umjesto toga, krumpir se može skladištiti uz ciklu koja učinkovito upija višak vlage. Osim toga, preporučljivo je suzdržati se od skladištenja krumpira s drugim povrćem, uključujući kupus ili mrkvu, jer to može ugroziti njihovu kvalitetu.
- Svježina krumpira može se uvelike produžiti odgovarajućim metodama skladištenja, čime se održava njihov okus i nutritivni integritet. Jabuke, uz kestene i žir, služe kao vrlo učinkoviti suputnici u sprječavanju nicanja i očuvanju kvalitete krumpira.
Kada se stavi u hladno, tamno i suho okruženje – kao što je podrum – krumpir može zadržati svoju čvrstoću i okus dulje vrijeme. Pridržavanje ovih jasnih, vremenom poštovanih smjernica pomoći će jamčiti da će vaš krumpir ostati svjež do sljedeće sezone, bez nepoželjnih klica i mekoće.