Važnost kvalitetnog sna za naše zdravlje ne može se precijeniti. Ipak, da bismo postigli ovaj nužni odmor, ključno je upravljati našom prehranom te hranom i pićem koje konzumiramo. Danas otkrivamo šta jedan poznati doktor ima da kaže o tome.
Dr. Oscar Duke upozorio je da bi osobe koje žele miran san trebale biti suzdržane u pogledu konzumacije sira i alkohola. Kako izvještava Mirror, dr. Duke, gostujući u emisiji BBC Morning Live, savjetovao je da se određena hrana i piće izbjegavaju nakon 18 sati kako bi se potaknuo miran san. Nadalje je primijetio da uživanje u svečanim slasticama nakon ovog vremenskog okvira može dovesti do problema u postizanju kvalitetnog sna.
Tvrdi da bi s večernjeg jelovnika, osim alkoholnih pića, trebalo izostaviti namirnice poput sira i krekera. Dr. Duke je primijetio: “Alkohol je prvi na popisu. Postoje značajni znanstveni dokazi o utjecaju alkohola na naš san.” Razradio je kako alkohol remeti naše obrasce spavanja, napominjući da se tipični ciklus spavanja sastoji od četiri odvojene faze.
Rane faze uključuju lagani san, koji zatim napreduje u dublji san, u konačnici dovodi do REM faze ili spavanja s brzim pokretima očiju. Ovu posljednju fazu karakteriziraju brzi pokreti očiju ispod kapaka. Dr. Duke je pojasnio da svaki ciklus spavanja traje otprilike 1,5 do 2 sata, a unutar 8-satnog perioda odmora, pojedinci općenito prolaze kroz četiri ova ciklusa.
Naglasio je važnost ovih ciklusa u poticanju osvježenog osjećaja za sljedeći dan, ističući da određene namirnice, poput alkohola i onih s visokim udjelom masti, mogu utjecati na te cikluse. “Nakon konzumacije alkohola, pojedinci često ulaze u stanje dubokog sna gotovo trenutno”, primijetio je. Iako alkohol može pomoći u započinjanju sna, on preskače lakše faze i uzrokuje smanjenje REM faze sna.
- Kao rezultat toga, pojedinci često imaju osjećaj nedovoljnog odmora sljedeći dan. Izbjegavanje alkohola, uz masnu hranu poput sira i krekera, kao i drugih obilnih večernjih obroka, može značajno poboljšati kvalitetu sna.
Postoje brojni pristupi pripremi mljevenog mesa, pri čemu svatko koristi svoj način kako bi zadržao njegovu sočnost. Prethodno smo razgovarali o raznim strategijama koje koriste iskusni domaćici, uključujući ugradnju maslaca, krumpira i škroba u mljeveno meso. Iako su ove preporuke korisne, željeli bismo predložiti dodatni prijedlog koji iziskuje minimalne troškove.
Okus i vlažnost jela kao što su mesne okruglice i slanina značajno su poboljšani masnoćom prisutnom u mljevenom mesu, što ih čini daleko ukusnijima. Upotrebom goveđeg loja ne samo da se podiže kvaliteta mesa, već se daje i jedinstvena aroma obogaćujući profil okusa jela od mljevenog mesa. Preporučljivo je koristiti svježu mast.
- Što je zapravo goveđi loj? To je čvrsta mast koja se dobiva iz potkožnog masnog tkiva goveda, što uključuje i krave i bikove. Istraživanja koja su proveli znanstvenici otkrivaju da se goveđi loj sastoji od različitih komponenti.
Ove komponente uključuju karotenoide kao što su provitamin A i beta-karoten; vitamini A, D, E i F; esteri; fosfatidi; zasićene masne kiseline, koje obuhvaćaju linolnu, linolensku, oleinsku, miristoleinsku, arahidinsku i laurinsku kiselinu; kao i minerale uključujući fosfor, natrij i kalij, zajedno s pepelom i kolesterolom. Osim toga, značajna karakteristika goveđeg loja je njegova visoka kalorijska vrijednost.
Ova tvar se pretežno koristi u kulinarstvu, kao što je prženje i pirjanje. Kako biste osigurali korištenje zdrave masnoće u svom kuhanju, optimalan izbor je priprema goveđeg loja kod kuće. Za postizanje toga potrebna je nabava goveđeg loja. Pri odabiru kvalitetnog goveđeg loja važno je procijeniti njegovu boju i miris.
Trebao bi imati ugodnu bijelu nijansu i biti bez neželjenih mirisa. Ako gajite rezerve prema prednostima korištenja goveđeg loja u kulinarstvu, nedvosmislen odgovor je potvrdan: DA. To je potkrijepljeno nekoliko čimbenika: poboljšava metaboličke funkcije u tijelu; jača kosu i potiče njen rast; značajno poboljšava izgled i opću dobrobit kože; a služi i kao preventiva protiv kožnih oboljenja.