Odgoj djece nije laka stvar ali je od ključne važnosti ako želimo da formiramo ljude spremne da naslijede ovaj svijet jednog dana. Danas otkrivamo šta stručnjaci otkrivaju oko komunikacije s djecom.
- Obaveze roditeljstva su značajne i nose različite izazove. Imperativ je da roditelji svojoj djeci osiguraju ne samo materijalna dobra, već i da se uključe u smislene razgovore i provedu kvalitetno vrijeme zajedno.
Nažalost, u suvremenom društvu mnogi roditelji svojoj djeci daju mobitele, a rijetko komuniciraju s njima. Razgovor s djetetom može predstavljati određene izazove. Motivirati ih da izraze svoje misli i osjećaje može se pokazati teškim, budući da su možda još uvijek u procesu razvijanja vještina potrebnih za prenošenje svojih iskustava ili možda nisu sigurni koje su informacije prikladne za dijeljenje.
Kao roditelj, vaša je dužnost pomoći im u vođenju ovog razvojnog putovanja. Za poticanje dijaloga koji poziva na različite odgovore, bitno je postavljati ciljana pitanja. Neophodno je njegovati međusobno razumijevanje sa svojim djetetom. Kako biste pomogli u ovom nastojanju, razmislite o sljedećim upitima.
Upit “Kako je danas bilo u školi?” možda nije najučinkovitiji izbor. Skup od 25 pokretača razgovora koji potiču na razmišljanje stvoren je kako bi vašem djetetu olakšao samoizražavanje. Pokretanje dijaloga ovim pitanjem omogućuje vašem djetetu da ponudi detaljnu priču o svom prvom danu u školi, obuhvaćajući sve aspekte i artikulirajući svoje emocije u vezi s ovim novim iskustvom.
- Ipak, kako školovanje postaje sastavni dio njihove dnevne rutine, očekuje se da će važnost ove teme s vremenom sve manje. Ovdje je predstavljeno 25 pronicljivih pitanja osmišljenih za promicanje sposobnosti vašeg djeteta za samoizražavanje na temeljitiji način.
Često postavljeni konvencionalni upiti imaju tendenciju generiranja kratkih odgovora, često ograničenih na jednu riječ – odgovore koji se obično susreću u rutinskim razgovorima. Kako biste poboljšali svoje razumijevanje svog djeteta, preporučuje se postavljanje pitanja koja potiču kritičko razmišljanje.
Očekuje se da će ih takav pristup motivirati da odgovaraju cijelim rečenicama, potičući na taj način obogaćujući dijalog. Osim toga, važno je tražiti specifičnost u pitanjima koja postavljate. Upit “Kako je danas bilo u školi?” često ima dvosmislenost koja može spriječiti sposobnost vašeg djeteta da razmisli o svojim svakodnevnim iskustvima i učinkovito artikulira svoje odgovore.
- Umjesto da ovisite o ovom širokom pitanju, razmotrite niz alternativnih upita. Ispod je 25 poticajnih pokretača razgovora namijenjenih poticanju vašeg djeteta na otvoreniju komunikaciju.
Podijelite današnji slučaj koji je potaknuo vaš entuzijazam za određenu temu s kojom ste se susreli. Opišite situaciju u učionici koja vas je zbunila. Jeste li danas primijetili neke slučajeve u kojima ste se osjećali nepoštivani od strane nekoga? Je li danas bilo trenutaka koji su vam ulili osjećaj ponosa?
Navedite detaljan prikaz izuzetne interakcije koju ste imali s vršnjakom ili prijateljem. S kojim izazovima ste se suočavali tijekom dana? Što za vas ima značaj u svakodnevnom životu? Postoji li tema u koju želite zadubiti ili nešto u čemu bih vam mogao pomoći u razjašnjavanju? Postoje li neke teme o kojima biste željeli razgovarati? Čemu se nadate za sutra? Možete li se prisjetiti najljepšeg događaja iz dana u školi?
(Koji je element vašeg školskog dana predstavljao najveći izazov?) Ispričajte nam jedno današnje iskustvo koje je izmamilo radost i osmijeh. Kad bi vam bila ponuđena opcija, pokraj koga biste radije sjedili u razredu? Suprotno tome, koga biste odlučili izbjegavati u tom okruženju? Koja razmatranja oblikuju vaše izbore?