Oglasi - Advertisement

Sluh je jedno od najvažnijih ljudskih čula i može se oštetiti na razne načine. Ova diskusija se fokusira na tinitus, stanje koje pogađa značajan dio populacije, obilježeno upornim zujanjem u ušima. Danas otkrivamo više o tome.

Oglasi - Advertisement

  • Koliko često ste naišli na pojavu tinitusa? Tipično, pojedinci identifikuju karakterističan zvuk zvona koji se obično povezuje sa noćima ispunjenim glasnom muzikom i društvenim okupljanjima.

Ipak, ovaj simptom može ukazivati i na ozbiljnije zdravstvene probleme. Tinitus se definiše kao zdravstveno stanje obeleženo iskustvom zvukova u ušima bez ikakvog spoljašnjeg slušnog porekla. Ovo stanje priznaju stručnjaci u “Penn Medicine”, zdravstvenoj ustanovi sa sedištem u Filadelfiji.

Tinitus se obično naziva “zujanje u ušima”, ali se može pojaviti i kroz slušne senzacije kao što su duvanje, urlanje, zujanje, šištanje ili cvrčanje. Oni koji su pogođeni zujanjem u ušima mogu osetiti ove zvukove različitog intenziteta, a neki pojedinci ih doživljavaju kao izlazak vazduha, protok vode, zvuk unutar školjke ili određene muzičke note.

Ovo stanje je rasprostranjeno, jer se skoro svako povremeno susreće sa blagim oblikom tinitusa, koji obično traje samo nekoliko minuta. Međutim, kada tinitus postane uporan ili se ponavlja, to može dovesti do stresa i može ometati sposobnost pojedinca da se fokusira ili postigne restorativni san.

  • Tinitus se može kategorisati kao subjektivan, pri čemu zvuk doživljava isključivo pojedinac, ili objektivan, u kom slučaju zvuk mogu detektovati i pacijent i lekar pomoću stetoskopa koji se nalazi blizu uha, glave ili vrata osobe.

Tačno poreklo opaženih “slušnih” zvukova, koji se javljaju bez spoljašnjeg slušnog izvora, ostaje dvosmisleno. Ipak, tinitus se može manifestovati kao simptom povezan sa gotovo bilo kojim problemom koji se odnosi na uho, uključujući: Infekcije uha, prisustvo stranih tela ili cerumena u uhu, oštećenje sluha, Menierova bolest—poremećaj unutrašnjeg uha obeležen oštećenjem sluha i vrtoglavicom—i problemi u vezi sa Eustahijevom tubom su potencijalni uzroci.

Štaviše, tinitus može biti posledica uzimanja lekova, uključujući antibiotike, aspirin ili druge farmaceutske proizvode. Pored toga, ako osoba već ima tinitus, unos alkohola, kofeina ili duvana može pogoršati stanje.

Tinitus ponekad može poslužiti kao simptom osnovnih zdravstvenih problema, uključujući hipertenziju, alergije ili anemiju. U neuobičajenim slučajevima, tinitus može ukazivati na ozbiljniji problem, kao što je tumor ili aneurizma. Drugi faktori rizika povezani sa tinitusom obuhvataju poremećaj TMZ-a, dijabetes, disfunkciju štitne žlezde, gojaznost i traumu glave.

Iako se tinitus obično primećuje kod ratnih veterana i pojedinaca starijih od 65 godina, on takođe može uticati na decu, posebno na one koji imaju značajan gubitak sluha. Obično, kućni lekovi za tinitus naglašavaju tehnike koje imaju za cilj podsticanje telesnog opuštanja. Iako veza između stresa i tinitusa nije u potpunosti shvaćena, zdravstveni radnici ukazuju na to da stres ili anksioznost mogu pogoršati stanje.

  • Preporučljivo je izbegavati supstance za koje se zna da pogoršavaju tinitus, kao što su kofein, alkohol i duvan. Dalje, specijalisti iz “Penn Medicine” zalažu se za obezbeđivanje dovoljnog odmora.

Podizanje glave tokom spavanja može ublažiti zagušenje glave i smanjiti intenzitet zvuka. Pored toga, imperativ je da zaštitite uši i sluh od potencijalnih povreda. Od suštinskog je značaja da se klonite glasnog okruženja i buke, a preporučuje se upotreba zaštite za uši, kao što su čepići za uši, kada je to prikladno.

Tinitus se može manifestovati nakon povrede glave i često je povezan sa nizom neobjašnjivih simptoma kao što su vrtoglavica, osećaj neravnoteže i mučnina ili povraćanje. Pojedinci mogu primetiti neobjašnjeno zujanje u jednom uhu koje se nastavlja uprkos naporima na samolečenju. Ovaj slušni poremećaj može trajati nekoliko nedelja ili potencijalno čak i duže.

Ako zvuci budu pulsirajući, definisani kao ritmički šum koji se pridržava stabilnog otkucaja, koje procene biste mogli da očekujete tokom konsultacije sa lekarom? Temeljna procena obično uključuje audiometrijske testove za procenu oštećenja sluha, kompjuterizovanu tomografiju (CT) skeniranja lobanje, magnetnu rezonancu (MRI) glave i studije vaskularne slike kao što je angiografija.

  • Na primer, uklanjanje ušnog voska može da obavi vaš lekar. U situacijama kada je poremećaj viličnog zgloba, kao što je TMZ, identifikovan kao osnovni uzrok, vaš stomatolog može savetovati primenu proteza ili predložiti kućne vežbe dizajnirane da ublaže stiskanje i škrgutanje.

Preporučljivo je da pojedinci potraže konsultacije sa svojim lekarom u vezi sa svojim postojećim lekovima kako bi procenili da li bilo koji od njih može pogoršati problem. Ova procena treba da obuhvati ne samo lekove na recept, već i lekove bez recepta, vitamine i suplemente.

  • Štaviše, neki pojedinci mogu razmisliti o istraživanju alternativnih terapija za lečenje tinitusa. Međutim, zbog odsustva empirijskih dokaza koji podržavaju ove pristupe, preporučuje se da se o njima razgovara sa zdravstvenim radnikom pre početka.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi