Postoje neki pjevači i pjevačice iz doba Jugoslavije koji su bili veliki hitmejkeri i majstori za pjesme, ali ih se danas manje sjećamo. Jedna takva je i Nada Mamula, a danas otkrivamo više o njenom životu.
- Životna priča Nade Mamule potresa i najčvršća srca. Nada Mamula bila je među najslavnijim pjevačicama tog doba, sve dok nije izbio rat među bivšim jugoslavenskim republikama.
Daleke 1927. godine, 9. siječnja u Beogradu rođena je Nada Vukićević, koju će cijela Jugoslavija nekoliko desetljeća kasnije poznavati kao Nadu Mamulu, pjevačicu raskošnog glasa i najpoznatiju izvođačicu sevdalinki na ovim prostorima, koja je otpjevala najtužniju zabranjenu pjesmu.
Još kao mala djevojčica, Nada je pokazivala talent i ljubav prema glazbi. Na Radiju Beograd pjevala je pjesme drugih pjevača, ali kako su se njezini roditelji protivili ideji da im kći postane pjevačica, Nada je odustala nakon samo dvije snimljene emisije.
Kada je odrasla, udala se za Nikolu Mamulu i s njim se preselila u Sarajevo. Nakon nekog vremena prijavila se na audiciju koju je organizirao Radio Sarajevo. Nakon tri pjesme koje je na audiciji otpjevala, primljena je. Vrlo brzo postala je najpoznatija pjevačica sevdalinki diljem Jugoslavije. Uglavnom je pjevala pjesme koje su potpisivali Rade Jovanović i Dragiša Nedović, a publika ju je obožavala.
Pobjedivala je na raznim festivalima, nastupala širom svijeta, a tijekom karijere dobila je brojne prestižne nagrade. Pričalo se da je ona naučila Cuneta Gojkovića kako da pjeva. Publika ju je obožavala, gostovala je širom svijeta, sudjelovala na festivalima i osvajala brojne nagrade.
- Ipak, u duši je imala veliku prazninu – Nada nije imala djece i to je ono za čime je cijeli život žudjela. U trenucima najveće tuge prepuštala se slušanju pjesama koje su govorile upravo o tome.
S dolaskom rata devedesetih, došao je kraj velike karijere Nade Mamule. U Bosni je njezina karijera odmah završena jer je bila Srpkinja, a ni u Srbiji više niti jedna radio ili televizijska postaja nije puštala njezine pjesme. Nada je to vrlo teško podnijela, posebno kada su se u rijetkim trenucima njezine pjesme ponovno čule, ali u izvedbi drugih izvođača.
Pričalo se da je Nada tada bacila sve novine i fotografije vezane za blistave trenutke njezine karijere, a koje je do tada pažljivo čuvala. Najteži udarac doživjela je kada joj je nakon 35 godina braka preminuo suprug Nikola. Tada je ostala potpuno sama. Živjela je tiho i povučeno i brojala svoje preostale dane. Nije željela medijsku pažnju. Preminula je 11. listopada 2011. godine u 84. godini života.
- Nakon Nadine smrti, njezini prijatelji otkrili su kako im je pred smrt rekla jednu rečenicu: “Presretna sam onim što sam postigla i više od toga ne tražim ništa, za moje ime se zna, za moju pjesmu se zna, neka me pamte samo po mojim pjesmama”.
Tako je i bilo – Nada je najviše ostala upamćena po izvođenju pjesme “Pluća su mi bolna”, koju je prvi otpjevao Zaim Imamović, a koja je deset godina bila zabranjena. Ova pjesma koju je napisao Dragiša Nedović kada je saznao da boluje od tuberkuloze, navodno je imala snažan utjecaj na ljude, posebno oboljele od tuberkuloze koja tada nije bila rijetka.
Vjerovalo se da su brojni ljudi pokušali samoubojstvo nakon slušanja ove pjesme. Navodno su Josip Broz Tito i Centralni komitet Komunističke partije procijenili da pjesma previše negativno djeluje na oboljele od tuberkuloze, a zabrana je skinuta tek kad je, po priči, osobno Jovanka Broz zatražila da joj se otpjeva na jednom slavlju.