Uobičajeno je da svatko od nas posjeduje staru tavu ili lonac s ogrebotinama, upornim mrljama i raznim udubljenjima ili ispupčenjima. Naše poznavanje kuhanja s ovim predmetima često nas navodi da ih zadržimo umjesto da ih se riješimo. Danas otkrivamo trik čišćenja ovih tava.
- Izgrebani lonci i tave često prate dnevne kuhinjske aktivnosti; usprkos tome, to ne znači da im nedostaje funkcionalnost. Primjenom jednostavnih metoda može se vratiti u stanje i produžiti njihova uporabljivost.
Često se primjećuje da kako posuđe za kuhanje sazrijeva, hrana ima tendenciju bolje prianjati sa svakom sljedećom upotrebom. Moglo bi se postaviti pitanje mogu li se ovi predmeti pomladiti i isplati li se još uvijek koristiti. Srećom, uz samo malo truda i svakodnevnih kućnih materijala moguće je vaše posuđe vratiti u funkcionalno stanje.
Kakav je postupak za popravak izgrebane posude? Iako gruba spužva ili žičana četka mogu pomoći u uklanjanju upornih mrlja, takve tehnike mogu nenamjerno pogoršati oštećenje površine posuđa. Prirodan i siguran pristup pomlađivanju tava od lijevanog željeza ili sličnih materijala uključuje primjenu soli. Započnite delikatnim čišćenjem tave mekom spužvom, pazite da se nakon toga temeljito osuši.
Započnite stavljanjem tankog sloja soli u suhu tavu i stavite je na laganu vatru. Nakon što sol počne dobivati zlatno-smeđu nijansu, možete je maknuti s vatre. Nakon toga papirnatim ručnikom obrišite dno zdjele. Ova metoda daje brze rezultate i može uvelike produžiti vijek trajanja vašeg posuđa. U kojem trenutku treba razmisliti o zamjeni spremnika?
Ako primijetite tamne mrlje ili zadebljana područja koja se počinju ljuštiti s dna posude, pametno je razmisliti o njihovoj zamjeni. Propadanje teflonske prevlake može predstavljati opasnost po zdravlje; stoga je ključno odmah prepoznati kada tava nije sigurna za upotrebu. Kakav je postupak za nanošenje novog neljepljivog sloja? Iako se neprijanjajući premaz na posuđu s vremenom kvari, to propadanje ne zahtijeva odlaganje predmeta.
- Postoji jednostavan pristup za obnavljanje neljepljive površine. Prvo provjerite je li spremnik temeljito očišćen kako biste uklonili sve ostatke hrane. Nakon ovog koraka, preporučljivo je suzdržati se od korištenja sapuna, jer bi mogao ukloniti zaštitni sloj masnoće.
Nježno očistite unutarnju i vanjsku površinu zdjele papirnatim ručnikom navlaženim uljem bez mirisa. Zatim stavite posudu na izvor topline i ostavite je da se zagrije 3 do 5 minuta. Alternativno, pleh se može staviti u pećnicu zagrijanu na 150 °C 35 do 40 minuta. Ako dođe do primjetnog smanjenja neprianjajućih svojstava tave, preporučljivo je ponoviti postupak nanošenja ulja.
Bitno je izbjegavati korištenje metalnog posuđa; nego se treba odlučiti za kuhinjske alate od silikona, drveta ili plastike kako bi se spriječile ogrebotine. Nadalje, preporučljivo je izbjegavati kuhanje na visokim temperaturama, jer je srednja temperatura prikladna za većinu jela i pridonosi produljenju vijeka trajanja posude.
- Prilikom raspoređivanja posuda, preporuča se između njih staviti zaštitnu prepreku, poput tkanine ili papira, kako bi se spriječila moguća oštećenja. Pridržavanje ovih izričitih smjernica povećat će učinkovitost vaših kuhinjskih aparata, produžiti njihov životni vijek i smanjiti potrebu za novim posuđem.
DODATNI TEKST
Mačke imaju sposobnost prepoznavanja glasova svojih vlasnika i općenito bolje reagiraju na poznate zvukove u usporedbi s onima koje proizvode nepoznate jedinke. Kad svoju mačku zovete imenom, reagira li ona?
Prema stručnjacima, mačke posjeduju sposobnost prepoznavanja i reagiranja na imena koja im se daju; usprkos tome, to ne jamči da nas neće povremeno ignorirati. Veterinarka Teresa Manuca kaže da mačke mogu prepoznati i razlikovati vlastita imena od imena drugih životinja. Ova sposobnost vjerojatno proizlazi iz pozitivnih asocijacija uspostavljenih između imena i iskustava kao što su pažnja, hrana ili igra, kako je primijetio PetM.
Kao što je izjavila stručnjakinja za ponašanje mačaka Liza Radosta, mačke pokazuju značajnu inteligenciju i mogu reagirati na niz podražaja osim njihovih imena. Manuci je primijetio da su mačke sposobne prepoznati glasove svojih vlasnika i pokazuju izraženiju reakciju na poznate tonove za razliku od glasova stranaca.
- Štoviše, ton glasa igra značajnu ulogu u oblikovanju njihovih odgovora. Mačke posjeduju sposobnost prepoznavanja određenih riječi. Na primjer, dosljedno korištenje pojma “večera” prije hranjenja dovest će do povezivanja riječi “večera” i hrane.
Shodno tome, Radosta preporučuje da imena mačaka budu lišena asocijacija na pojmove koji mogu izazvati stres, poput “veterinar,” “auto” ili “transporter”. Što objašnjava ponašanje mačaka koje ne obaziru našu prisutnost? Za razliku od pasa, mačke posjeduju prirodnu neovisnost koja objašnjava njihovu povremenu ravnodušnost prema svom imenu, čak i kada se ono izgovori.
Radosta predlaže eksperimentiranje s pozivima kojima nedostaju dodatni signali. Priznavanje imena mačke označava se njenim okretanjem glave ili tijela prema vama. Bitno je prepoznati da mačke imaju različite osobnosti; neki mogu pokazati veću neovisnost ili povučenost, što potencijalno rezultira dojmom ravnodušnosti.
- Koji se pristupi mogu primijeniti kako bi se mačka naučila da prepozna svoje ime? Manuci preporučuje da ime svoje mačke povežete s pozitivnim iskustvima, kao što je izgovaranje imena prije pružanja poslastice, davanja igračke ili sudjelovanja u sesiji maženja.
Radosta napominje da su “mačke koje prepoznaju i pozitivno reagiraju na svoje ime spremne učiti nove vještine. Kako prenosi Index.hr, dodatno napominje kako je zaokupiti njihov interes i uklopiti ih u trikove i razne aktivnosti jednostavan pothvat. Iako se mačke često krivo predstavljaju kao povučene ili neprijateljski nastrojene, one su zapravo izvanredna bića s potencijalom da nauče i razviju različite oblike komunikacije s ljudima, uz dovoljno truda i strpljenja.