Volite piti sokove? A svi znamo kako su kupovni sokovi štetni. Ako ste ikada poželjeli pripremiti domaći sok od breskve koji je ukusan, zdrav i dugotrajan — ovaj recept je ono što vam treba. Bez nepotrebnih dodataka i vještačkih boja, sa samo nekoliko osnovnih sastojaka, dobijate punih 12 litara soka koji se može čuvati cijelu zimu. Idealno za porodicu, goste ili samo trenutke kad želite nešto prirodno i osvježavajuće.
U nastavku pročitajte detaljno objašnjenje korak po korak kako da napravite ovaj sok kod kuće, čak i ako nemate prethodnog iskustva s pravljenjem zimnice.
-
Potrebne namirnice za 12 litara soka
Za pripremu soka potrebne su vam sljedeće namirnice:
- 5 kilograma neočišćenih breskvi
- 1,5 kilograma šećera
- 4 kesice limontusa (limunska kiselina)
- 12 litara vode ukupno (dio ide u blendanje, ostatak za razblaživanje)
Važno je da breskve budu zrele, sočne i mirisne jer će od kvaliteta voća zavisiti i krajnji ukus soka. Šećer možete prilagoditi ukusu, ali ova količina daje odličan balans između slatkoće i prirodne arome breskve.
-
Priprema voća i blendanje
Prvo, dobro operite breskve. Ako su kupovne, preporučuje se da ih potopite u vodu s malo sode bikarbone ili sirćeta kako biste uklonili nečistoće i eventualne pesticide.
Nakon pranja, oljuštite breskve i uklonite koštice. Kora se lako skida ako je plod dovoljno zreo. Ako želite, možete ostaviti koru za dodatnu aromu i vlakna, ali tada je obavezno prethodno temeljno oprati plodove.
Kad su breskve spremne, ubacujte ih u blender postepeno, uz dodatak dijela vode iz ukupno planiranih 12 litara. Dodajte tek toliko vode da masa može da se lako izmiksa, ali nemojte odmah sipati sve.
Blendajte breskve dok ne dobijete glatku, gustu smjesu bez grudvica. Po potrebi, pasirajte kroz cjediljku ako želite bistriji sok.
-
Kuvanje i dodavanje sastojaka
U veliku šerpu sipajte izmiksane breskve. Dodajte preostalu vodu iz one ukupne količine od 12 litara, kako biste dobili tačno 12 litara smjese.
Zatim dodajte 1,5 kg šećera i 4 limontusa. Limontus ne služi samo kao blagi konzervans, već i kao pojačivač ukusa — izvući će prirodnu svježinu iz breskvi i spriječiti da sok potamni.
Stavite šerpu na šporet i zagrijavajte do ključanja. Kada smjesa provri, smanjite temperaturu i ostavite da lagano vri 15 minuta. Povremeno promiješajte kako se šećer ne bi zalijepio za dno.
Tokom kuvanja na površini može izlaziti pjena. Možete je ukloniti kašikom, ali to nije obavezno — mnogi vole prirodni izgled domaćeg soka sa blagim talogom.
-
Flaširanje i čuvanje
Dok se sok kuva, pripremite staklene flaše. One moraju biti čiste, suve i prethodno zagrijane u rerni (na oko 100°C, 10-ak minuta) kako ne bi pukle pri sipanju vrućeg soka.
Odmah nakon što prođe 15 minuta kuvanja, vruć sok pažljivo sipajte u zagrijane flaše. Flaše zatvarajte odmah dok je sok još vreo, najbolje metalnim zatvaračima. Nakon zatvaranja, zamotajte svaku flašu u ćebe, peškir ili neku deblju tkaninu i ostavite da se hlade postepeno — to obično traje 24 sata. Ovaj proces dodatno pomaže konzervaciji jer stvara vakum u flašama.
Nakon hlađenja, flaše odložite na tamno i hladno mjesto. Dobro pripremljen sok može stajati bez problema nekoliko mjeseci, čak i do sledeće sezone, bez ikakvih promjena u ukusu ili boji.
-
Kako služiti sok od breskve
Prije posluživanja, sok dobro rashladite u frižideru. Najbolje ga je sipati preko leda, uz krišku limuna ili listić mente. Ako volite razblaženije napitke, možete ga dodatno pomiješati sa hladnom vodom ili mineralnom za pjenušavi efekat.
S obzirom da sok ne sadrži konzervanse, uvijek ga držite u frižideru nakon otvaranja i potrošite u roku od nekoliko dana. Kombinujte ga s doručkom, desertima ili poslužite gostima kao prirodan napitak — sigurno će biti oduševljeni.