Da bi vaš paradajz bio dobar trebate ga njegovati. U nastavku teksta pročitajte kako njegovati paradajz. Njega paradajza u julu je ključna ako želite zdravu, otpornu biljku i dobar urod. Ljeto donosi toplotu, vlagu i često pogodne uslove za razvoj plijesni, gljivičnih infekcija i drugih bolesti koje mogu uništiti sav trud. Upravo zato sam odlučio da podijelim svoj jednostavan, ali izuzetno efikasan sistem njege paradajza koji primjenjujem već godinama.
Nisam stručnjak po struci, ali sam kroz iskustvo i savjete starijih, iskusnijih baštovana razvio rutinu koja daje odlične rezultate. Jedan stari komšija mi je još prije desetak godina objasnio osnovu ovog tretmana i otad ga redovno koristim. Ovaj pristup je prirodan, ne košta mnogo i lako se primjenjuje u svakom vrtu.
-
Prvi korak: fizičko održavanje biljke
Najvažnije je da biljka ima dovoljno prostora i zraka da “diše”. Tokom jula, paradajz već uveliko raste i počinje da troši energiju na plodove. Ako se ne vodi računa o njegovoj formi, biljka brzo postaje prenatrpana lišćem i izdancima, što je idealna podloga za razvoj bolesti.
Zato redovno uklanjam donje listove koji dodiruju tlo. Ti listovi su prvi na udaru vlage, kiše i bakterija iz zemlje. Ako ih ostavite, vrlo lako postaju ulazna tačka za plijesan i trulež. Uvijek ih odrežem oštrim makazama, pazeći da ne oštetim stabljiku.
Takođe, obavezno uklanjam bočne izdanke – to su mali izdanci koji rastu iz pazuha između glavne stabljike i grane. Ako ih pustite, oni će crpiti snagu biljci i smanjiti prinos. Skidam ih čim se pojave, po mogućstvu rano ujutro dok je biljka još “odmorena”.
Još jedan korak koji se često zaboravlja: skraćivanje predugačkih i razgranatih listova. Listovi koji previše prekrivaju druge dijelove biljke smanjuju prozračnost i prave hlad, što opet pogoduje bolestima. Ne uklanjam ih u potpunosti, nego ih skratim do zdrave dužine. Tako biljka ostaje uredna, otvorena i funkcionalna.
-
Sirće – moje tajno oružje protiv plijesni
Mnogi koriste hemijske preparate protiv plijesni, ali ja se držim prirodnog rješenja koje mi se pokazalo efikasnijim – običnog sirćeta. Svake godine u julu pravim rastvor koji koristim kao preventivu, ali i kao tretman ako se plijesan već pojavi.
Nekoliko puta mi se desilo da primijetim prve tragove plijesni – sivkaste mrlje na donjim listovima. Umjesto da paničim, odmah primijenim rastvor sirćeta i – što je najvažnije – plijesan se ne širi dalje. Usjev se oporavi i nastavi normalno da raste.
Postupak je vrlo jednostavan: u 10 litara stajaće vode (najbolje ako odstoji barem 24 sata) dodam između 100 i 200 ml običnog alkoholnog sirćeta. Sve promiješam i zalijem zemlju oko biljaka. Ne prskam lišće, već isključivo zemlju, jer je cilj da ojačam korijen i spriječim razvoj gljivica u tlu.
Ovaj tretman ponavljam svakih 10 dana tokom cijelog jula. Ukupno to bude tri do četiri puta u mjesecu, što je sasvim dovoljno da biljke ostanu zdrave i bez tragova bolesti.
-
Dodatni savjeti iz prakse
Uz ove osnovne korake, postoje još neke stvari koje su mi pomogle tokom godina:
Nikada ne zalijevam biljke navečer. Vlažno lišće preko noći je idealno za razvoj plijesni. Uvijek biram jutarnje sate, kad je sunce blago i zemlja još svježa.
Koristim malč – tanki sloj slame ili pokošene trave oko biljke. On čuva vlagu, ali i sprečava da voda prska po lišću.
Povremeno provjeravam svaku biljku – nije dovoljno samo zaliti i otići. Ponekad mala promjena na listu može biti znak problema koji treba brzo riješiti.
Sve ove mjere uzimam kao dio rutine, ne kao neki poseban napor. S vremenom postane jednostavno, a rezultati govore sami za sebe – zdravi grmovi, bogati plodovi i bez hemije.