Pjevačici Jeleni Karleuši je otkazan koncert u BiH. U nastavku teksta pročitajte zašto se to desilo i kako je pjevačica reagovala. Diskoteka Camel, koja je trebala biti domaćin događaja, objavila je kako su odlučili otkazati nastup zbog Karleušinih javnih istupa vezanih za genocid u Srebrenici.
Ova odluka dolazi nakon burnih reakcija javnosti, posebno bošnjačke, na društvenim mrežama. Ključna tačka spora bila je Karleušina izjava na platformi X (bivši Twitter), u kojoj je napisala da je „jedini narod na Balkanu koji je doživio genocid – srpski narod“. Takva tvrdnja naišla je na snažne osude, jer direktno negira međunarodno priznatu činjenicu da se u Srebrenici dogodio genocid nad bošnjačkim stanovništvom 1995. godine.
-
Kontroverzne izjave koje su potaknule lavinu reakcija
Karleuša, poznata po svojim javnim istupima bez zadrške, ubrzo je odgovorila kritikama koje su je preplavile nakon ove objave. U više navrata je branila svoj stav, tvrdeći da nije vrijeđala nikoga, već samo izrazila patriotizam.
„Otkazuju koncerte srpskim pjevačima po BiH ako neće pljuvati po Srbiji i ako kažu da nismo genocidan narod. Znači, bez da ikoga uvrijediš, ne smiješ voljeti svoju zemlju Srbiju?“ – poručila je Karleuša putem Instagrama.
U nastavku istog obraćanja, direktno se obratila bosanskohercegovačkim medijima i javnosti:
„Pitanje za sve bošnjačke medije koji me danima razvlače: Koja je razlika između mene, koja volim i branim Srbiju i tvrdim da nije genocidna, i Dine Merlina, koji voli svoju zemlju i tvrdi da jeste?“ – napisala je pjevačica, ističući da je dvostruki standard prisutan.
Dodala je i da novac iz Srbije ne smeta mnogim bosanskohercegovačkim izvođačima kada nastupaju u toj zemlji, aludirajući time na, kako je navela, licemjerje u tretmanu srpskih izvođača u BiH.
-
Organizatori koncerta: “Ne toleriramo govor mržnje”
Diskoteka Camel iz Sanskog Mosta javno je objasnila razloge otkazivanja nastupa. U svojoj izjavi, organizatori su naglasili da ne mogu i neće podržavati javne nastupe koji šire netrpeljivost i vrijeđaju žrtve genocida.
„Ne možemo tolerirati govor mržnje, uvrede i netrpeljivost. Odluka o otkazivanju koncerta donesena je isključivo zbog javnog ponašanja i izjava Jelene Karleuše koje su neprihvatljive i duboko uvredljive,“ stoji u njihovoj objavi.
Ova odluka naišla je na široku podršku dijela javnosti u BiH, dok su s druge strane Karleušini fanovi stali u njezinu obranu, ističući da se radi o pokušaju gušenja slobode govora i izražavanja.
-
Širi kontekst: Umjetnici na političkom minskom polju
Karleušin slučaj nije izoliran – regionalni muzičari često se nađu između umjetnosti i politike, a granice između slobode izražavanja i govora mržnje postaju sve tanje. U BiH, ali i šire, umjetnici su pod povećalom kada iznose političke stavove, osobito o ratovima iz devedesetih. S obzirom na bolne uspomene i različite narative koji i dalje dijele regiju, izjave poput Karleušine izazivaju snažne emocionalne reakcije.
U ovom slučaju, Karleuša se pozicionirala kao glas koji, prema vlastitom mišljenju, samo izražava patriotizam, dok protivnici njezinih izjava tvrde da time relativizira ili čak negira genocid, što je zakonski i moralno neprihvatljivo u mnogim državama, uključujući BiH.
-
Medijski rat i podijeljena publika
Jelena Karleuša nije stala samo na društvenim mrežama. Njezina izjava izazvala je cijeli niz medijskih članaka, komentara i intervjua u kojima se ponovno otvorila stara debata: gdje je granica između patriotizma i revizionizma? Dok jedni vide u njezinim riječima hrabrost i lojalnost prema domovini, drugi ih čitaju kao direktno negiranje historijski utvrđenih činjenica.
U komentarima ispod njezinih objava na društvenim mrežama može se vidjeti potpuna polarizacija publike – jedni je nazivaju “istinskom Srpkinjom” koja „ne da na svoje“, dok drugi pozivaju na zabranu njezinih nastupa širom BiH i optužuju je za širenje mržnje i neistina.