U današnjem savremenom dobu jedan dodatak postao je svakodnevnica u kuhinji. Upitanju je papir za pečenje. Gotovo je nezamislivo pripremati kolače, pizze ili povrće u rerni bez njega – štedi vrijeme, sprečava lijepljenje hrane i olakšava čišćenje posuđa. Međutim, iako se koristi širom svijeta, rijetko ko se zapita šta zapravo sadrži i koliko je bezbjedan za zdravlje. Iza praktične funkcije kriju se pitanja o hemikalijama, visokim temperaturama i potencijalnim rizicima koje ovaj proizvod može nositi.
-
Šta je papir za pečenje i kako se proizvodi
Papir za pečenje pravi se od celuloze, ali to nije običan papir. Da bi bio pogodan za termičku obradu, mora biti otporan na vlagu, masnoću i visoke temperature. Zbog toga prolazi dodatnu industrijsku obradu i najčešće se premazuje slojem silikona. Upravo taj silikonski premaz omogućava da se hrana ne lijepi i da papir ostane stabilan čak i pri temperaturama od oko 220°C.
Na tržištu se uglavnom nude dvije vrste: bijeli (izbjeljeni) i smeđi (neizbjeljeni) papir za pečenje. Bijeli papir je hemijski tretiran klorom kako bi dobio čistu, svijetlu boju. S druge strane, smeđi papir je prirodniji jer nije prošao proces izbjeljivanja i smatra se manje štetnim za zdravlje i okoliš.
-
Hemikalije u tragovima – mala količina, ali veliki potencijalni utjecaj
Jedan od glavnih problema kod izbjeljenog papira jeste mogućnost prisustva dioksina – nusprodukata hemijskog tretiranja klorom. Dioksini su spojevi koje Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) smatra potencijalno kancerogenim. Iako se nalaze u vrlo malim količinama, pri pečenju na visokim temperaturama postoji rizik da pređu u hranu. Problem s dioksinima nije samo u njihovoj toksičnosti, već i u činjenici da se talože u masnom tkivu i godinama ostaju u organizmu.
Dugotrajna izloženost dioksinima može imati različite posljedice: od narušavanja hormonske ravnoteže i problema s plodnošću, do oštećenja jetre i povećanog rizika za rak dojke ili jetre. Iako su u pitanju mikrodoze, svakodnevna upotreba ovakvog papira, naročito iznad preporučenih temperatura, nosi potencijalne zdravstvene posljedice.
-
Silikonski sloj – saveznik u pečenju ili još jedan hemijski problem?
Silikon koji se koristi za premazivanje papira za pečenje u pravilu je klasificiran kao bezbjedan za kontakt s hranom. Međutim, kada se silikon zagrijava iznad granica koje preporučuje proizvođač, dolazi do razgradnje. Tada se mogu oslobađati siloksani – hemijski spojevi koji su predmet brojnih istraživanja zbog potencijalnog utjecaja na ljudski organizam.
Evropska agencija za hemikalije (ECHA) identifikovala je određene oblike siloksana, poput D4 i D5, kao supstance visokog rizika. Ovi spojevi su pod sumnjom da mogu ometati hormonski sistem i imati kancerogeno djelovanje. Nisu svi proizvodi jednako opasni, ali razlike u kvalitetu papira, neprovjereni brendovi i ignorisanje temperaturnih granica mogu povećati rizik.
Greška koju mnogi prave – višekratna upotreba papira za pečenje
Iako papir za pečenje na prvi pogled izgleda očuvano i nakon jednog korištenja, stručnjaci upozoravaju da se ne smije koristiti više puta. Nakon prvog pečenja, silikonski sloj može početi da se raspada, što znači da čestice mogu završiti u hrani.
Takođe, papir često gubi svoju zaštitnu funkciju, postaje krhkiji i može izgorjeti ili se zalijepiti, posebno ako se koristi iznad preporučenih 220–230°C. Time ne samo da se povećava rizik od prenosa hemikalija, nego i od fizičkih kontaminacija.
-
Pametniji izbori u kuhinji – postoje sigurnije alternative
Za one koji žele da smanje izloženost potencijalno štetnim materijama, postoje jednostavne i efikasne alternative papiru za pečenje. Jedna od najpristupačnijih opcija je lagano premazivanje pleha zdravim biljnim uljem, poput maslinovog.
Takođe su odličan izbor posude od nehrđajućeg čelika koje ne reaguju s hranom i lako se održavaju. Staklene i keramičke posude za pečenje su još bolje rješenje – ne ispuštaju nikakve hemikalije, dugotrajne su i izuzetno praktične.
Još jedna opcija su silikonske podloge za višekratnu upotrebu. Međutim, ni one nisu sve iste – važno je birati proizvode koji imaju sigurnosne certifikate i dolaze od provjerenih proizvođača.
-
Kako smanjiti rizik ako ipak koristite papir za pečenje
Ako ne želite potpuno izbaciti papir za pečenje iz upotrebe, moguće je bar djelimično smanjiti potencijalne rizike. Preporučuje se:
- Koristiti isključivo neizbjeljeni papir, bez klora (tražiti oznake “chlorine-free”, “bleach-free”, “FSC certified”).
- Kupovati proizvode poznatih proizvođača koji jasno navode sastav i preporuke za upotrebu.
- Nikada ne koristiti papir iznad preporučene temperature.
- Ne koristiti isti papir više puta, bez obzira na njegovo stanje nakon pečenja.