Održan je sastanak parlamentarni klubova stranaka Trojke. Socijaldemokratska partija BiH (SDP BiH), Narod i pravda (NiP) te Naša stranka ponovo su jasno potvrdili svoj politički pravac. U saopćenju za javnost poslanički klubovi ovih stranaka istakli su kako ostaju odlučni u provođenju Platforme za mir, stabilnost, evropski put i ekonomski razvoj Bosne i Hercegovine. Također, podcrtali su da će i dalje sarađivati isključivo sa političkim subjektima koji su ovu platformu potpisali, dok svaki vid pregovora sa Miloradom Dodikom smatraju neprihvatljivim.
-
Priznanje državnih institucija kao politički preokret
Posebno su naglasili trenutak u kojem je Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika Srpska, prihvatio ingerenciju državnih pravosudnih organa. Prema stavu Trojke, Dodikovo pojavljivanje pred Sudom Bosne i Hercegovine, kao i prihvatanje nadležnosti Tužilaštva BiH, predstavlja potvrdu državnog suvereniteta i poricanje vlastitih ranijih političkih narativa. Taj čin tumače kao indirektno priznanje da su zakoni donošeni u Narodnoj skupštini RS — zakoni koji su nastojali derogirati institucije države BiH — u suštini neustavni, neodrživi i politički neutemeljeni.
Trojka smatra da je ovaj razvoj događaja još jedan argument u prilog njihovim ranije iznesenim stavovima. Sve političke poruke koje su dolazile iz entitetskih institucija, a imale za cilj podrivanje državnih kapaciteta, sada se pokazuju kao retorički manevar bez stvarne pravne osnove.
-
Istraga o državnom udaru mora biti temeljita
Trojka posebno naglašava važnost profesionalnog i nepristrasnog provođenja istrage u slučaju optužbi za organizovani pokušaj državnog udara, čiji je, prema navodima Tužilaštva, glavni akter upravo Milorad Dodik. Iako je riječ o kompleksnom pravnom procesu, poslanici Trojke pozivaju sve nadležne organe da istraju u svom radu, bez političkog pritiska i bez straha od posljedica.
U svom obraćanju javnosti, istaknuli su da je zakon jednak za sve, pa tako i za političke lidere. Poručili su da ne smije biti povlaštenih i da svako mora odgovarati za svoje postupke, posebno kada je riječ o aktivnostima koje bi mogle ugroziti ustavni poredak, teritorijalni integritet ili sigurnost države.
-
Pritisci na pravosuđe su neprihvatljivi
Osim što su se osvrnuli na istragu o pokušaju državnog udara, predstavnici Trojke dotakli su se i drugog značajnog pravnog procesa – žalbe Milorada Dodika na prvostepenu presudu pred Apelacionim vijećem Suda BiH. Naglasili su kako bilo kakav pokušaj političkog uticaja na pravosudne institucije, bilo iznutra ili izvana, mora biti tretiran kao direktan napad na vladavinu prava.
Trojka je u tom kontekstu posebno pozvala sve institucije da prepoznaju i sankcionišu svaku vrstu miješanja u rad pravosuđa, te da svi oni koji eventualno učestvuju u tim radnjama budu procesuirani u skladu sa zakonom. Smatraju da svaki oblik političkog ili medijskog pritiska koji ima za cilj da utiče na konačnu sudsku odluku podriva demokratski poredak i šalje lošu poruku građanima.
-
Otvoren poziv domaćoj i međunarodnoj javnosti
Stranke Trojke u svom saopćenju pozivaju i domaće i međunarodne aktere da prate cijeli pravosudni proces, od početka do kraja. Naglašavaju važnost transparentnosti i odgovornosti, te pozivaju građane, medije i međunarodne organizacije da prijavljuju svaki pokušaj manipulacije ili uticaja na tok ili ishod bilo kojeg pravnog postupka koji se vodi protiv političkih funkcionera.
Prema njihovim riječima, podrška međunarodnih partnera ostaje ključna u osiguravanju da Bosna i Hercegovina nastavi putem reformi, integracija i stabilizacije. Naglašena je i potreba da se svi procesi odvijaju u skladu s evropskim pravnim standardima i da se izgradi pravosuđe koje je otporno na pritiske, samostalno u odlučivanju i dosljedno u primjeni zakona.