Uzgajate krastavce i primjetite da polako propadaju. U nastavku teksta pročitajte šta trebate uraditi kada primjetite da su stali s rastom. Ako vam krastavci u bašti preko noći počnu propadati, listovi žute, plodovi se smanjuju ili uopšte ne rastu – ne paničite. Postoji jednostavan potez koji većina iskusnih baštovana koristi, a rezultati se vide u roku od 24 sata. Ovo nije nikakav skup preparat, niti komplicirana hemija – rješenje vam je vjerovatno već pri ruci.
-
Krastavci naglo staju s rastom? Evo zašto
Krastavci su osjetljive biljke koje brzo reaguju na promjene u tlu, vremenskim uslovima i načinu njege. Ako ih prečesto zalijevate, mogu početi da trule. Ako im fali kalijuma ili magnezijuma, listovi će požutjeti. Ako tlo nije dovoljno rahlo ili bogato organskom materijom, korijen se guši, a biljka prestaje da napreduje.
Jedan od najčešćih problema je nedostatak kiseonika u zemljištu. Kada je tlo zbijeno ili se predugo ne obrađuje, korijen krastavca ne može da diše. To za posljedicu ima spor rast, slabe plodove i na kraju potpuno propadanje biljke.
-
Šta HITNO uraditi? Rješenje koje mijenja sve
Najvažniji korak koji možete preduzeti – i to odmah – jeste aktiviranje tla i korijena prirodnim rastvorom. Potrebno vam je samo nekoliko sastojaka:
- 1 litar vode (po mogućstvu odstajale ili kišnice)
- 1 kašičica sode bikarbone
- 1 kašika domaćeg sirćeta (alkoholnog ili jabukovog)
- nekoliko kapi običnog deterdženta za suđe (bez mirisa)
- 2-3 čena izgnječenog bijelog luka
Bijeli luk je ključan dodatak ovom rastvoru jer sadrži prirodne sumporne spojeve koji djeluju kao snažan prirodni antibiotik. On uništava štetne gljivice i bakterije u tlu, odbija lisne vaši i druge insekte, a ujedno jača imunitet biljke.
Pomiješajte sve sastojke i ostavite rastvor da odstoji najmanje 15 minuta. Zatim ga polako zalijte oko korijena svake biljke – po mogućstvu ujutru ili predveče. Već nakon jednog dana primijetit ćete da listovi djeluju življe, stabljike čvršće, a nova izdanja se brže razvijaju.
-
Tajna koju koriste iskusni baštovani
Ono što mnogi početnici ne znaju jeste da krastavci vole “šok” tretmane – male promjene koje stimulišu njihov imuni sistem. Ovaj tretman djeluje upravo tako: bijeli luk čisti tlo od patogena, soda i sirće balansiraju pH vrijednost, a deterdžent pomaže da rastvor prodre dublje u zemlju.
Još jedan trik: pospite malo drvenog pepela oko biljaka (ali ne direktno na stabljiku). Pepeo sadrži kalijum i fosfor, koji su ključni za razvoj plodova. Dovoljno je pola šake po biljci jednom sedmično.
-
Šta izbjegavati dok traje oporavak biljke
Dok primjenjujete ovaj tretman, važno je da ne pravite dodatne greške. Nemojte đubriti biljke stajskim gnojivom ili kompostom tokom naredna tri dana – to može “pregoriti” korijen. Takođe, ne zalijevajte ih hladnom vodom direktno iz crijeva, naročito tokom dana – to uzrokuje temperaturni šok.
Ne preporučuje se ni prekomjerno prskanje listova tokom tretmana bijelim lukom, jer može doći do oštećenja tkiva ako je dan sunčan. Sve radite ujutru ili u kasnim popodnevnim satima.
-
Kako prepoznati da tretman djeluje?
Već nakon 24 sata biljke će pokazati znakove oporavka: listovi će se izravnati, dobiti zdravu zelenu boju, a stabljika će izgledati čvršće. Ako imate cvjetove na biljci, oni će izgledati otvorenije i stabilnije. Kod već razvijenih plodova, primijetit ćete da ne opadaju i da im se površina zaglađuje.
Ako tretman ponovite još jednom nakon četiri dana, a zatim nastavite sa redovnim zalivanjem i povremenim prskanjem čajem od koprive, dobićete čvrste, zdrave krastavce čak i ako su prethodno bili na ivici propasti.
-
Bonus savjet: kako preventivno ojačati krastavce
Da biste spriječili slične probleme u budućnosti, povremeno (jednom sedmično) koristite prirodne čajeve za zalivanje: čaj od preslice, koprive ili nevena. Ovi čajevi djeluju kao prirodni fungicidi i stimulatori rasta. Takođe, možete napraviti jednostavan rastvor od bijelog luka i vode – izmiksajte 4 čena bijelog luka sa pola litra vode, ostavite da odstoji 12 sati, procijedite i prskajte listove svake sedmice.
Bijeli luk je jeftin, dostupan i višestruko koristan. Koristite ga kao dio redovne njege i spriječit ćete 80% problema koji se javljaju u sezoni.