Vrijeme je kada povrće prispjeva. Jedno od tog povrća su i paprike roge, a mi vam u nastavku teksta donosimo odličan recept za njih. Marinirane paprike su jedan od onih recepata koji prenose mirise i okuse djetinjstva, zaliha u smočnici i zimskih večeri uz jednostavne, ali bogate zalogaje. Priprema ove zimnice nije samo kulinarski posao – to je mali ritual koji povezuje generacije. Pečene paprike u marinadi s češnjakom, peršinom i zrnima bibera pretvaraju se u pravi domaći specijalitet koji se savršeno slaže s mesnim jelima, sirevima, pa i kao samostalan prilog uz svježi kruh.
U nastavku donosimo detaljan opis kako napraviti ukusne marinirane paprike, s jasnim koracima, korisnim savjetima i preciznim sastojcima.
-
Što vam je sve potrebno?
Za ovu količinu paprike, recept je zamišljen tako da se napravi dovoljna količina zimnice koja može trajati mjesecima. Ovdje su svi potrebni sastojci:
- 50 komada crvenih rog paprika (birajte zrele, zdrave, bez oštećenja)
- 250 ml biljnog ulja
- 250 ml alkoholnog octa
- 1 šaka šećera (otprilike 2-3 žlice)
- 1 šaka soli (ne previše fine, može i krupna)
- 2 do 3 glavice češnjaka
- 2 vezice svježeg peršina
- 1 vrećica bibera u zrnu
Svi sastojci su lako dostupni i ne traže skupe ili rijetke dodatke. Tajna okusa nije u kompliciranosti, nego u omjerima i načinu pripreme.
-
Prvi korak: Pečenje i guljenje paprika
Paprike je potrebno prvo ispeći. Najbolji rezultat se postiže pečenjem na roštilju, ploči štednjaka ili u pećnici. Paprike se trebaju dobro zapeći dok kožica ne postane tamna i počne se odvajati.
Kada su pečene, odmah ih stavite u plastičnu vrećicu ili poklopljenu zdjelu – para će pomoći da se lakše ogule. Ostavite ih desetak minuta da “odmore”, a zatim pažljivo ogulite svaku papriku, pazeći da ostanu cijele. Uklonite samo peteljke i, po želji, sjemenke. Što manje rukovanja, to bolje – paprike moraju zadržati svoju strukturu.
-
Priprema marinade
Marinada je ono što ovom jelu daje specifičan, kiselkasto-slatkasti karakter. U velikom loncu pomiješajte ulje, ocat, šećer i sol. Smjesu zagrijavajte na srednje jakoj vatri dok ne zakipi. Čim zavrije, smanjite temperaturu.
Nakon što marinada zakipi, paprike lagano ubacujte u lonac. Nemojte ih miješati kuhačom – bolje je lagano protresti lonac da se sve ravnomjerno obloži tekućinom. Paprike se kuhaju kratko, 5 do 10 minuta, dovoljno da upiju aromu, ali ostanu čvrste. Duže kuhanje može ih pretvoriti u kašu, što želimo izbjeći.
-
Aromatični slojevi: Češnjak, peršin i papar
Dok se paprike hlade, pripremite dodatke koji će paprikama dati snažniji karakter. Sitno nasjeckajte češnjak – neka ga bude dosta jer upravo on daje pikantnost svakom zalogaju. Peršin operite, posušite i također sitno nasjeckajte. Zrna bibera nije potrebno usitnjavati – cijela zrna tijekom zimovanja otpuste aromu u marinadu.
-
Slaganje u staklenke
Kada su paprike malo ohlađene, započinje najvažniji dio – slaganje u staklenke. Na dno staklenke stavite red paprika, zatim ravnomjerno pospite malo smjese od češnjaka, peršina i zrna bibera. Potom ponovo red paprika i tako redom dok ne napunite staklenku.
Svaki sloj neka bude zbijen, ali ne prečvrsto – paprika mora imati prostora da upije marinadu. Kad ste došli do vrha, prelijte staklenku preostalom marinadom iz lonca, vodeći računa da svi sastojci budu prekriveni.
-
Odmaranje prije zatvaranja
Nakon slaganja, staklenke ostavite otvorene preko noći na sobnoj temperaturi. Ovo je važan korak – marinada će dodatno prodrijeti u paprike, a svi slojevi će se “slegnuti”. Sljedeće jutro, provjerite razinu tekućine – po potrebi dodajte još malo svježe pripremljene marinade.
Nakon toga, staklenke zatvorite čistim poklopcima i pospremite na hladno, tamno mjesto. Ne otvarajte ih barem nekoliko tjedana – vrijeme radi svoje, a rezultat će vas nagraditi.