Voda je neophodna za naše tijelo i čovjek bez nje ne može izdržati više od nekoliko dana. Iako se obično preporučuje da pojedinci konzumiraju najmanje dvije litre dnevno, to ne važi jednako za svakog jer svačiji organizam je drugačiji. Danas otkrivamo više o tome.
Osiguravanje odgovarajuće hidratacije ključno je za postizanje optimalnog zdravlja i podržavanje različitih tjelesnih funkcija, kao što je potpomaganje probave, regulacija tjelesne temperature i omogućavanje transporta hranjivih tvari. Suprotno tome, do prekomjerne hidriranosti može doći kada pojedinac unese prekomjernu količinu vode, što dovodi do potencijalnih zdravstvenih problema.
Dostupnost čiste pitke vode temeljni je preduvjet za život i opću dobrobit. Nažalost, turobna je istina da gotovo dvije trećine svjetske populacije nema pristup pitkoj vodi. Osim toga, procjenjuje se da 35 000 ljudi svaki dan izgubi život zbog bolesti uzrokovanih nedostatkom vode za piće i kvalitetom vode ispod standarda.
- U idealnom slučaju, voda se karakterizira kao tvar bez boje, okusa i mirisa; međutim, ovaj ideal nije dosljedno ispunjen. Iako se može činiti da kišnica zadovoljava te standarde, još uvijek može sadržavati zagađivače i aditive kojih ne bi trebalo biti.
Ovaj fenomen proizlazi iz inherentnih svojstava vode kao “univerzalnog otapala”, koje joj omogućuje da otopi gotovo svaku tvar na koju naiđe u različitim količinama dok putuje do naših slavina. Čestice vode u atmosferi surađuju s plinovima, mijenjajući njihova inherentna svojstva. Nakon kiše, nebo može izgledati svjetlije i jasnije; međutim, stvarna kvaliteta vode izaziva zabrinutost. Stoga se kišnica ne bi trebala smatrati sigurnom za piće.
Dnevni unos od otprilike osam čaša vode obično se preporučuje kao odgovarajuće mjerilo; usprkos tome, ove se smjernice mogu razlikovati ovisno o osobnim čimbenicima kao što su uvjeti okoline, razine tjelesne aktivnosti i posebne zdravstvene situacije, uključujući trudnoću ili dojenje.
- Pretjerana konzumacija vode može rezultirati vrstom trovanja koja utječe na rad mozga. Ovaj fenomen nastaje kada se prekomjerna količina vode skupi unutar stanica, što dovodi do oticanja stanica.
Takvo oticanje vrši pritisak na mozak, što se može manifestirati kao zbunjenost, pospanost i glavobolje. Kao rezultat, ovo stanje može dovesti do hipertenzije zbog povišenog krvnog tlaka, zajedno s bradikardijom uzrokovanom smanjenim otkucajima srca. Kako izvještava Mirror, pretjerano povećanje razine vode u tijelu može dovesti do oticanja stanica, čime se povećava rizik od napadaja, kome ili čak smrti.
Da bi se procijenili znakovi prekomjerne hidracije, potrebno je promatrati boju urina, koja može varirati od svijetložute do nijanse poput čaja, odražavajući stanje hidracije u tijelu. Urin koji izgleda potpuno bistar može ukazivati na pretjerani unos vode u kratkom vremenskom roku.
- Štoviše, povećana učestalost mokrenja je još jedan znak, sa standardnim rasponom od šest do osam posjeta toaletu dnevno koji se smatra normalnim. Pojedinci koji često konzumiraju kofein ili alkohol mogu se naći u situaciji da koriste toalet i do deset puta dnevno.
Unatoč tome, pretjerana hidracija može dovesti do trovanja vodom, stanja koje nastaje kada volumen vode u tijelu premaši kapacitet bubrega da je izluče. Ovo stanje može rezultirati opasnom neravnotežom elektrolita i može se nakupljati u tijelu, što dovodi do simptoma uključujući mučninu, povraćanje i proljev.
Dodatni znak dehidracije ili prekomjerne hidracije je nakupljanje viška vode u tijelu, što smanjuje koncentraciju soli i dovodi do oticanja stanica. Takvo oticanje može uzrokovati povećanje stanica, nakon čega dolazi do pritiska mozga na lubanju. Posljedica tog pritiska često se očituje pulsirajućim glavoboljama koje mogu dovesti do neuroloških oštećenja i respiratornih komplikacija.
Nadalje, kako se stanice razmnožavaju, može uzrokovati oticanje ili promjenu boje ekstremiteta, uključujući stopala, ruke i usne, što dovodi do promjena u pigmentaciji kože. Pretjerana konzumacija vode remeti tjelesnu ravnotežu, što dovodi do smanjene razine elektrolita, što se može manifestirati kao grčevi u mišićima.
- Bubrezi se moraju dodatno potruditi da izbace višak vode. Ako osoba teško ustaje iz kreveta nakon konzumiranja prekomjerne količine vode, to može ukazivati na preopterećenje bubrega. Koja je preporučena količina vode za konzumaciju?
Potrebnu količinu vode za ljudsko tijelo određuju različiti čimbenici, uključujući tjelesnu aktivnost, uvjete okoliša, tjelesnu težinu i spol. Savjetuje se da žene u dobi od 19 do 30 godina trebaju težiti dnevnom unosu vode od približno 2,7 litara, dok se muškarcima preporučuje oko 3,7 litara. Za određene skupine, kao što su sportaši, starije osobe i trudnice, korištenje žeđi kao jedine mjere hidracije može se pokazati neadekvatnim.