Gušterača, ili pankreas, jedan je od ključnih organa u ljudskom tijelu koji igra vitalnu ulogu u probavi i regulaciji šećera u krvi. Kada ovaj organ oboli, važno je prepoznati simptome kako bi se na vrijeme započelo s liječenjem i izbjegle ozbiljne komplikacije.
- Pankreatitis, upala gušterače, javlja se kada probavni enzimi počnu napadati sam organ umjesto da se oslobađaju u dvanaesnik. Ovo stanje može uzrokovati jake bolove u trbuhu te narušiti normalno funkcioniranje gušterače.
Kronični pankreatitis, koji traje dulje vrijeme, može trajno oštetiti tkivo gušterače i smanjiti njenu sposobnost proizvodnje enzima i hormona potrebnih za probavu i kontrolu šećera u krvi. Ovo oštećenje često dovodi do problema kao što su slaba apsorpcija hranjivih tvari i dijabetes.
Gušterača je izduženi organ smješten u trbušnoj šupljini i ključna je za proizvodnju enzima koji pomažu u razgradnji proteina i masti, kao i hormona poput inzulina i glukagona. Inzulin regulira razinu šećera u krvi tako što omogućuje stanicama da ga apsorbiraju, dok glukagon oslobađa pohranjenu glukozu kada je to potrebno. Pankreatitis se može pojaviti u akutnom ili kroničnom obliku.
- Akutni pankreatitis traje kratko i većina pacijenata se oporavi unutar nekoliko dana uz pravilno liječenje, ali može uzrokovati ozbiljne komplikacije poput infekcija, krvarenja ili oštećenja drugih organa.
Kronični pankreatitis, s druge strane, traje duže i karakterizira ga stalna upala koja može dovesti do stvaranja ožiljnog tkiva i trajne disfunkcije gušterače. Uzroci akutnog pankreatitisa uključuju žučne kamence koji blokiraju protok enzima, prekomjernu razinu triglicerida u krvi, alkoholizam, autoimune poremećaje i ozbiljne ozljede abdomena.
Cistična fibroza, genetski poremećaj koji uzrokuje gustu sluz u plućima i probavnom sustavu, također može doprinijeti ovom stanju. Čak i određeni lijekovi poput estrogena, kortikosteroide i antibiotike mogu izazvati upalu gušterače. Simptomi akutnog pankreatitisa uključuju mučninu, povraćanje, nadutost i jaku bol u gornjem dijelu trbuha koja se može proširiti na leđa.
Pacijenti često osjećaju vrućicu, tahikardiju i nelagodu koja se pogoršava nakon jela. Kod kroničnog pankreatitisa, simptomi su slični, ali se dodatno manifestiraju kontinuiranim gubitkom težine, masnom stolicom sa neugodnim mirisom i razvojem dijabetesa zbog oštećenja stanica koje proizvode inzulin.
- Bol kod pankreatitisa može biti umjerena i postupno se povećavati, ali i iznenadna i oštra, ovisno o uzroku. Na primjer, bol izazvana žučnim kamenjem često zrači u leđa, dok je bol povezana s alkoholnim pankreatitisom često lokalizirana u trbuhu.
Čimbenici koji doprinose kroničnom pankreatitisu uključuju dugotrajnu konzumaciju alkohola, visoke razine triglicerida, stenoze kanala gušterače i genetske predispozicije. Autoimuni pankreatitis, gdje imunološki sustav napada tkivo gušterače, također može uzrokovati kroničnu upalu.
Ponavljajuće epizode akutnog pankreatitisa mogu napredovati u kronični oblik, što rezultira trajnim oštećenjem tkiva i smanjenom funkcijom gušterače. Manifestacije kroničnog pankreatitisa uključuju ponavljajuću bol u trbuhu, nenamjerno mršavljenje, masnu stolicu i razvoj dijabetesa. Bol kod ovog stanja može trajati od nekoliko minuta do sati i često se pogoršava nakon jela ili pijenja.
Ležanje na leđima može intenzivirati bol, dok sjedenje može pružiti olakšanje. U nekim slučajevima, bol se širi na leđa i gornji dio tijela, uzrokujući opću nelagodu. Intenzitet boli ovisi o uzroku pankreatitisa – iznenadna i oštra bol često ukazuje na pankreatitis uzrokovan žučnim kamenjem, dok je manje intenzivna bol češća kod alkoholnog pankreatitisa. Prepoznavanje ovih simptoma ključno je za pravovremeno liječenje i poboljšanje kvalitete života pacijenata.