Kineska narodna medicina ima jako dugu tradiciju i primjenjuje se u cijelom svijetu. Danas vam donsoimo savjet kako da vježbama smanjite odnosno uklonite bolove u kojenima.
Značaj istočnjačke medicine stekao je znatnu popularnost u suvremenom društvu, posebno u pogledu kineske prakse. Mnogi pojedinci iz zapadnih kultura okreću se kineskim metodama za kontrolu boli. Ostatak ovog članka pružit će dodatna pojašnjenja o ovoj temi. On objašnjava da energija koju stvaramo pljeskom rukama funkcionira slično pumpi za koljena. Nježno tapkanje po koljenu pomaže u apsorpciji korisnih, biološki aktivnih tvari unutar tog područja. Iako se tehnike pljeskanja mogu primijeniti na različita područja nogu, primarni fokus treba ostati na koljenima.
- Prilikom izvođenja ove tehnike bitno je držati jednu ruku na koljenu. Po završetku ove masaže očekuje se pojačan osjećaj opuštenosti u području koljena, uz osjećaj lakoće. Sljedeća tehnika nastoji minimizirati trenje; dok vršite pritisak prema unutra jednom rukom na tijelu, istovremeno gurnite koljeno prema van koristeći suprotnu ruku. Postavite ruke na koljena, pazeći da su točno ispod vas. Usmjerite svoj fokus na ključnu točku koja se nalazi na unutarnjoj strani koljena, gdje završava kost, i nanesite nježnu kružnu masažu na ovo područje dulje vrijeme.
Značajno područje postaje vidljivo odmah ispod površine, u blizini tetiva. U ovom području, preporučljivo je koristiti kružne pokrete tijekom masaže, izmjenjujući prste i ruke prema potrebi. Učinkovitost ove tehnike uvelike je poboljšana ugradnjom laktova. Osim toga, istaknuti mišić koji okružuje koljeno igra vitalnu ulogu jer je neophodan za početno upravljanje nakupljanjem tekućine u koljenu.
BONUS:
S dolaskom ljeta mnogi pojedinci željno očekuju priliku da se izuju. Ipak, taj entuzijazam može se vrlo brzo pretvoriti u razočaranje kada shvate da su im noge natekle zbog nošenja sandala. Glavni čimbenik koji pridonosi ovom problemu je nedovoljan unos tekućine. Proširenje krvnih žila kao odgovor na toplinu rezultira zadržavanjem tekućine, što potom dovodi do oteklina. Postoji nekoliko pristupa za rješavanje problema s natečenim stopalima, a jedna od primarnih strategija je održavanje pravilne hidratacije kroz dovoljnu potrošnju vode. Hodanje nudi brojne prednosti, zbog čega je pametno povremeno zastati i prilagoditi svoj položaj, pritom pazeći na stanje svojih stopala.
Za optimalne rezultate preporučuje se nanošenje losiona tijekom masaže stopala. Kada dođe do dehidracije, koncentracija soli u tijelu raste, tjerajući ga da zadrži ograničenu količinu vode koju dobije. Nadalje, određeni simptomi koji se manifestiraju na jeziku mogu sugerirati da bi kava mogla imati štetne učinke na zdravlje. Dr. Anis Khalaf preporučuje jednostavnu procjenu kod kuće kako bi se procijenili potencijalni zdravstveni rizici povezani s konzumacijom kave. Nedavna istraživanja pokazuju da određeni simptomi vidljivi na jeziku mogu poslužiti kao znakovi mogućih zdravstvenih problema povezanih s unosom kave.
Prema dr. Anis Khalaf, izravna procjena može utvrditi predstavlja li kava pravi problem za pojedinca. Upozorava da određeni simptomi vidljivi na jeziku mogu ukazivati na to da kava nije idealan napitak za neke osobe. Ako primijetite nekoliko pukotina i gustu žutu prevlaku na jeziku, preporučuje se suzdržavanje od konzumacije kave. Prema izvješćima The Mirrora, ti pokazatelji često upućuju na “fizičku neravnotežu”, koja se može pojačati unosom kave. Iako Khalaf ne objašnjava dalje, ovo stanje je u kineskoj medicini poznato kao “nedostatak yina”. Karakterizira ga višak topline u kombinaciji s nedostatkom tekućine ili hladnoćom.
Dr. Lawrence Cunningham pojašnjava da nedostatak yina predstavlja fiziološku neravnotežu koja proizlazi iz nedostatka vitalnih hranjivih tvari, što može predstavljati simptome uključujući nemir i lupanje srca. Kava, poznata po svojim stimulativnim učincima i svojstvima “inherentnog zagrijavanja”, može pojačati ove simptome. Osim toga, Cunningham naglašava da žuti sloj na jeziku obično označava probleme unutar probavnog sustava i nije povezan samo s unosom kave.
Na razvoj ove prevlake može utjecati više čimbenika, uključujući lošu oralnu higijenu, dehidraciju, kao i postojanje bakterija i gljivica. Kisela priroda kave ima potencijal pogoršati određena stanja mijenjanjem pH ravnoteže u usnoj šupljini, čime se olakšava razmnožavanje bakterija i gljivica. Osim simptoma koji mogu utjecati na jezik, konzumacija kave može rezultirati dodatnim komplikacijama, kao što su nelagoda u želucu i refluks kiseline, zbog stimulacije lučenja želučane kiseline.
Štoviše, prekomjerna konzumacija kave može dovesti do glavobolje ili migrene. Na Balkanu je kava priznata kao rasprostranjen napitak. Taj je značaj, međutim, potaknuo istraživanja njegovih zdravstvenih implikacija. Iako se jutarnja šalica kave često savjetuje za povećanje budnosti, bitno je priznati da prekomjerni unos kofeina može predstavljati zdravstveni rizik.