Oglasi - Advertisement

Danas sve veći broj ljudi shvata da naša prehrana ima direktan uticaj na naše zdravlje i na stanje cjelokupnog organizma. Od nezdrave hrane se debljamo ali ni naš mozak nije pošteđen.

Oglasi - Advertisement

Jeste li znali da konzumiranje nezdravog doručka ili potpuno preskakanje ovog obroka može negativno utjecati na vaš mozak? Bavljenje višezadaćnim aktivnostima, kao što je telefonski razgovor tijekom vožnje, pušenje, pijenje i podnošenje stalnog stresa, također može štetno utjecati na opću dobrobit pojedinca. Kako biste podržali zdrav mozak, bitno je jesti hranjivu hranu s niskim udjelom masti. Srećom, nije potrebno potpuno izbaciti slatkiše, što je svakako pozitivna vijest.

  • Kao što je primijetio Alexandru Vlado Ciurea, iskusni neurokirurg s više od pedeset godina iskustva, mozak ima afinitet prema čokoladi, treba mu hidratacija i, što je najvažnije, živi u sreći. Ovaj izvanredni pojedinac imao je istaknutu karijeru, radeći kao profesor, cijenjeni liječnik, ravnatelj hitne bolnice i vješt neurokirurg, uspješno izvodeći zapanjujućih ukupno gotovo 23 000 složenih operacija mozga. Najmlađa osoba kojoj je pristupio bila je stara samo 48 sati. Posjedujući neusporedivo razumijevanje, on identificira naše štetne navike kao temeljni izvor bolesti mozga.

S vremenom se prekomjerna dnevna izloženost tabletima, telefonima ili televizorima može pokazati štetnom za dobrobit mozga. U suvremenom društvu primarni način komunikacije uglavnom je ograničen na društvene mreže, što je značajna greška koja zaslužuje pozornost. Naše postojanje temeljno je strukturirano za život u zajednici, a ne za samotnu izolaciju. Postizanje zdravog mozga je dostižan cilj koji je nadohvat ruke svim pojedincima. Kako biste svoj dan započeli pozitivno, preporučljivo je ustati ranije nego inače, dopustiti da otvorite prozore kako biste udahnuli osvježavajući zrak.

Upuštanje u nekoliko kratkih i jednostavnih vježbi, nakon kojih slijedi konzumacija dvije čaše vode sobne temperature, može značajno poboljšati početak vašeg dana. Ustajanje što je ranije moguće pruža priliku za prihvaćanje okrepljujuće svježine jutarnjeg zraka. Neophodno je u svoj dnevni režim unijeti dvije čaše vode jer prva čaša pokreće probavni proces, dok sljedeća čaša pomlađuje cijeli organizam. Neurokirurzi objašnjavaju da, izravno rečeno, ova praksa pomaže u našem buđenju iz sna.

Tijekom sna, mozak ostaje angažiran i marljivo podržava unutarnje organe tijela, a istovremeno obavlja brojne druge kritične funkcije. Ako pojedinac utone u san sa zagonetnim pitanjem koje mu se mota po glavi, vjerojatno će se sljedećeg jutra probuditi s rješenjem koje mu je spremno dostupno. Nakon buđenja, mozak uspostavlja veze među mislima, procjenama i sjećanjima, što na kraju kulminira rješenjima za sljedeći dan. Profesor Ciurea tvrdi da su napori u borbi protiv nesanice neučinkoviti; umjesto toga, lijek leži u dobivanju mirnog noćnog sna.

Štetan učinak pušenja na mozak usporediv je s njegovim štetnim učincima na srce. Preporučljivo je uživati ​​u doručku u mirnom okruženju. Treba se suzdržati od brzog doručka ili doručkovanja dok ste u putu. Profesor naglašava važnost uživanja u doručku u mirnoj atmosferi, uživajući u svakom zalogaju bez ometanja ili smetnji. Uspostavljanje mirnog okruženja omogućuje mozgu da u potpunosti cijeni iskustvo. Za optimalno svakodnevno funkcioniranje, tijelo treba energiju i esencijalne hranjive tvari ujutro, što ovaj aspekt čini ključnim i zaslužuje pozornost.

Mozak je sklon odbacivanju masti i mesa; stoga neurokirurg preporučuje da se ne ugrožava kvaliteta mesa ako je ono dio nečije prehrane. Dok mozgu nije potrebno meso, on može imati koristi od malih količina za podršku tjelesnim funkcijama. Odabir niskokaloričnih mesa, poput puretine i ribe, predstavlja najpovoljniju opciju za poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Također je bitno prepoznati da mozak ne voli ni masnoću ni sol. Rijetko uzimanje ovih tvari, osobito nakon blagdanskih proslava, vjerojatno neće rezultirati štetnim učincima. Nasuprot tome, redoviti dnevni unos masti može negativno utjecati na mozak i druge bitne organe.

Što je s uživanjem u slatkim poslasticama? Hrana s visokim udjelom šećera ne može se smatrati zdravom, budući da se svi takvi proizvodi ne kvalificiraju unutar ove klasifikacije. Neurokirurzi tvrde da mozak pokazuje snažnu sklonost tamnoj prirodnoj čokoladi, vrućem prirodnom kakau ili visokokvalitetnom medu. Uravnotežena večera igra ključnu ulogu u održavanju hranjive prehrane. Navečer izazov potpunog utaživanja gladi postaje još izraženiji, jer je nemoguće maksimalno povećati kapacitet želuca. Neophodno je njegovati sposobnost prepoznavanja kada prestati s konzumacijom nakon postizanja sitosti.

Prije svega, treba se odlučiti za običnu vodu, povremeno uživati ​​u voćnim sokovima, i izbjegavajte gazirana pića. Mozak radi na svom vrhuncu u dva određena intervala: od 10:00 do 12:00 i od 16:00 do 18:00. Ako se pojavi umor, opcija je ponuditi kavu, ali je preporučljivo da se pije polako. Medicinski stručnjaci tvrde da je osmijeh najučinkovitiji pratilac mozga, dostupan svim pojedincima. Stoga je ključno na vrijeme izbjeći osjećaje tuge i monotonije, umjesto toga odlučiti se pozdraviti sreću koja proizlazi iz manjih životnih užitaka. Zaboravljivost se ne manifestira samo u poodmakloj dobi; može se predstaviti i u mlađoj dobi.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi