Oglasi - Advertisement

Zbog jako ubrzanog tempa života i stresa kojem smo svi u manjoj ili većoj mjeri stalno izloženi mnogi imaju problema sa spavanjem a san nam je neophodan da bismo bili zdravi.

Oglasi - Advertisement

Značajan broj pojedinaca doživljava neodgovarajuću kvalitetu sna iz raznih razloga, a melatonin – koji proizvodi epifiza – najvažniji je za postizanje regenerativnog odmora. Ovaj hormon je ključan zbog svog dubokog utjecaja na hormonsku ravnotežu žene. Tijelo dominantno sintetizira melatonin prije početka puberteta, a njegov prekursor, serotonin, nalazi se u visokim koncentracijama u kiviju. Karakterističan kemijski sastav kivija čini ga korisnim za osobe koje imaju problema sa spavanjem.

  • Istraživanja pokazuju da je dovoljna konzumacija kivija sat vremena prije spavanja svake večeri tijekom četiri tjedna. Kao rezultat toga, jedna trećina sudionika doživjela je značajna poboljšanja u početku spavanja i prijavila da se budi znatno rjeđe. Kivi je vrlo koristan za ljudski organizam zbog bogatog sadržaja raznih vitamina, uključujući vitamin C, vitamin K, vitamin E, B3 i B5. Osim toga, služi kao izvor esencijalnih minerala poput kalcija, magnezija, fosfora i kalija, čak i nadmašuje banane po sadržaju minerala.

Zbog visokog udjela vitamina B9, poznatog kao folna kiselina, i vitamina C, zvanog askorbinska kiselina, ovo voće poboljšava rad koštane srži, što dovodi do povećanja proizvodnje crvenih i bijelih krvnih stanica, neophodnih za stvaranje antitijela i jačanje imunološkog sustava. Kao vrijedan saveznik u borbi protiv anemije, kivi, bogat vitaminima B9 i C, poboljšava apsorpciju željeza, što se pokazalo vrlo korisnim u prevenciji ovog stanja. Jedna od izvanrednih prednosti kivija su njegova iznimna prirodna antioksidativna svojstva, koja su ključna u zaštiti naših stanica od niza potencijalnih oštećenja.

Potiče proizvodnju kolagena. Osim toga, značajna koncentracija vitamina C u kiviju pomaže u borbi protiv oštećenja kože uzrokovanih izlaganjem suncu i zagađenju, a ujedno opušta i pročišćava kožu. Ovo voće smanjuje bore, sprječava prerano starenje i poboljšava cjelokupno zdravlje kože. Štoviše, zbog sadržaja vitamina C, kivi je neophodan za sintezu kolagena, što ga čini pogodnim za zdravlje noktiju, kose i kostiju. Zbog svojih inherentnih laksativnih svojstava, kivi je posebno koristan za osobe koje pate od zatvora ili sindroma iritabilnog crijeva, jer potiče probavu i pomaže u apsorpciji hranjivih tvari.

Prisutnost luteina u kiviju, koji učinkovito apsorbira kraće valne duljine svjetlosti uključujući plavu svjetlost i ultraljubičaste zrake, pridonosi zaštiti naše kože od štetnog djelovanja sunčevih zraka. Zbog sadržaja vitamina K i omega-3 masnih kiselina, kivi ima sposobnost razrjeđivanja krvi, čime se smanjuje vjerojatnost stvaranja ugrušaka. Zbog značajnog sadržaja vitamina E, kivi je odličan izbor za poticanje rasta kose.

Ova mala voćka ne samo da jača vlasište, već i jača snagu i sjaj kose te pomaže u sprječavanju gubitka kose. U tom smislu, maska ​​za kosu od kivija može se pripremiti za upotrebu. Da biste napravili ovu masku, samo trebate pomiješati nasjeckani kivi s jogurtom. i meda, nanesite smjesu na kosu i ostavite da odstoji oko 20 minuta. Nakon ispiranja odmah ćete primijetiti poboljšanje čvrstoće i mekoće vaše kose.

Bonus tekst:

Češnjak, poznat po snažnom okusu i prepoznatljivoj aromi, ubraja se među najstarije ljekovite biljke i kroz povijest je imao vitalno mjesto u globalnoj kulturi i tradiciji prirodnog liječenja. Uz bogatu povijest koja se proteže preko pet tisućljeća, češnjak je cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava. Potječe iz srednje Azije, a raširen je u razne dijelove svijeta. Bogat hranjivim tvarima, češnjak jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Primarni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U staroegipatskoj kulturi češnjak je bio vrlo cijenjen i smatran svetom biljkom; davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a otkriven je u grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su konzumirali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici uzimali prije upuštanja u bitke kako bi ojačali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih svojstava. S obzirom na njegove kulinarske i terapeutske prednosti, češnjak je neophodan sastojak svakog kućanstva i obroka, igrajući ključnu ulogu u prehrani kao začin koji se nalazi u gotovo svim vrstama jela.

 

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi