Sa dolaskom proljeća budi se i priroda ali i neki gmizavci kojih se većina ljudi plaši kao što su naprimjer zmije. Na našu sreću mi živimo u podneblju gdje nema puno otrovnica ali nikome susret sa zmijhom nije prijatan.
Kod većine pojedinaca neočekivani susret sa zmijom u njenom prirodnom staništu odmah izazove osjećaj nelagode ili čak uzbunu. Slika zmije čvrsto je ukorijenjena u općoj svijesti kao simbol opasnosti, a ponekad i zlobe. Međutim, istina je mnogo nijansiranija i, sasvim neočekivano, mnogo manje strašna nego što se može pretpostaviti. Na zmije ne treba gledati kao na agresivne predatore koji vrebaju; nego su tipično plašljiva i usamljena stvorenja koja nastoje pobjeći od ljudske prisutnosti.
- Njihove radnje su uglavnom obrambene, a ugrizi se javljaju prvenstveno kao posljednje sredstvo kada se osjećaju ugroženo ili su iznenađeni. Stjecanjem odgovarajućeg znanja i razumijevanja ponašanja zmija, uz provedbu nekoliko jednostavnih preventivnih strategija, pojedinci mogu značajno smanjiti vjerojatnost incidenata, uključujući ugrize zmija. Iako takvi ugrizi mogu dovesti do ozbiljnih posljedica, u većini situacija mogu se spriječiti.
1. Prepoznavanje otrovnog bršljana: vizualni vodič Ključno je razlikovati otrovne i neotrovne zmije, osobito kada se nalaze u prirodnom okruženju. Dok se većina zmija prvenstveno oslanja na kamuflažu za svoju obranu, različite fizičke karakteristike mogu pomoći u brzom prepoznavanju potencijalnih prijetnji. Trokutasti oblik glave, koji je širi od vrata i često dobro definiran, posebna je značajka koja se pripisuje prisutnosti otrovnih žlijezda smještenih na stranama glave. Zjenice koje su okomite, slične mačjim, razlikuju se od okruglih zjenica karakterističnih za neotrovne vrste.
Tijelo je tipično zdepasto, često kraće i šire, ukrašeno raznim šarama koje mogu poslužiti kao signal upozorenja. Najpoznatije otrovne biljke pronađene na europskim teritorijima uključuju: Poskok (Vipera ammodites) razlikuje se po istaknutom “rogu” koji se nalazi na vrhu glave i upečatljivim cik-cak šarama na leđima. Nasuprot tome, poskok (Vipera berus) je nešto manja zmija, koju karakterizira tamnija nijansa i sličan cik-cak uzorak. Obje vrste vole sunčana i zaštićena okruženja, uključujući kamenjare, rubove šuma i suhozide. Najaktivniji su ljeti, kada ih se može promatrati kako se sunčaju uz staze.
2. Uloga samoobrane kod napada zmija Zmije ne napadaju impulzivno, niti posjeduju inherentnu tendenciju da se protive ljudima. Više od 90% ugriza zmija događa se kao rezultat samoobrane, obično u sljedećim okolnostima: Iznenadna interakcija – na primjer, kada pojedinac nenamjerno stane na zmiju. Tijekom sezone parenja, mužjaci pokazuju pojačano teritorijalno ponašanje. U smislu zaštite potomstva, određene vrste ostaju sa svojim mladima određeno vrijeme. Pokušaj eliminiranja zmije uobičajen je, ali iznimno opasan pothvat. Glavna preporuka stručnjaka je: U slučaju da naiđete na zmiju, savjetuje se suzdržati se od približavanja, izbjegavati nagle pokrete i oduprijeti se porivu da je otjerate. Najrazboritije je povući se tiho i sporim korakom.
3. Simptomi zmijskog ugriza – kada tijelo signalizira uzbunu U slučaju zmijskog ugriza, ključno je znati prepoznati početne simptome. Tipično, kada ugrize zmija otrovnica, osoba će pokazati sljedeće pokazatelje: Obično se jasno vide dva manja ubodna mjesta na koži. Crvenilo i otok često se brzo razvijaju i mogu poprimiti tamnije nijanse. Utrnulost i trnci zrače iz mjesta ugriza, praćeni sustavnim simptomima. Simptomi mogu uključivati slabost i vrtoglavicu, vrućicu i znojenje, otežano disanje i ubrzan rad srca; U teškim slučajevima to može eskalirati do gubitka svijesti i anafilaktičkog šoka. Odgovor ovisi o: Kategorije zmija, količina danog otrova, mjesta ugriza i cjelokupno zdravlje žrtve.
4. Prirodne preventivne strategije – optimalna obrana leži u pripravnosti. Kako biste spriječili mogućnost susreta sa zmijom, potrebno je slijediti niz jednostavnih smjernica. Preporučljivo je nositi zatvorene cipele i duge hlače, posebno u područjima karakterističnim za travu i kamenje. Osim toga, preporuča se koristiti sredstva za tjeranje zmija koja se mogu pronaći u specijaliziranim prodajnim mjestima. Nastavite ujednačenim tempom i pojačajte glasnoću jer su zmije sposobne osjetiti vibracije i obično će se povući kao odgovor. Prije sadnje provjerite je li tlo temeljito pregledano, izbjegavajući izravan kontakt s travom, kamenjem ili panjevima. Provjerite svoj šator, ruksak i cipele kako biste bili sigurni da nisu ostavljeni vani preko noći.
Osim toga, brzo djelovanje i dobro pripremljen pribor za prvu pomoć ključni su za spašavanje života. U slučaju ugriza zmije, najvažniji prioritet je: Budite pribrani jer panika samo ubrzava širenje otrova. Stabilizirajte zahvaćeni dio tijela elastičnim zavojem, pazeći da ga ne zategnete prečvrsto. Suzdržite se od isisavanja otrova, pravljenja posjekotina ili stavljanja leda. Ako je moguće, očistite ranu antiseptikom. Suzdržite se od davanja alkohola, kave ili cigareta. Ako osoba može gutati, umjesto toga ponudite vodu. Odmah se obratite hitnoj službi i, ako je moguće, zabilježite fizičke karakteristike zmije. Zmije ne treba smatrati neprijateljima; nego su sastavni dijelovi prirodnog ekosustava, ispunjavajući ključnu funkciju u kontroli populacije glodavaca i očuvanju ekološke ravnoteže.
Nažalost, duboko ukorijenjeni strahovi i zablude često ih čine metom neopravdanog neprijateljstva. Pravi izazov s kojim se danas suočavamo ne leži u uklanjanju zmija iz našeg okoliša, već u stjecanju sposobnosti suživota s njima na siguran, informiran i odgovoran način. Kultiviranjem skromne količine znanja, pažljivog razmatranja i njegovanjem dubokog poštovanja prema prirodi, možemo transformirati naše okruženje u okruženje sigurnosti i istraživanja, a ne u okruženje kojim dominira strah.