Oglasi - Advertisement

Osjećaj suhih usta može biti vrlo neugodan i javlja se iz različitih razloga, od jednostavnih do ozbiljnih. Ovaj simptom može biti uzrokovan emocionalnim stanjima poput stresa ili anksioznosti, ali i određenim bolestima koje zahtijevaju pažljivije praćenje. Danas vam otkrivamo više o ovoj pojavi i što se javlja kod raznih ljudi.

Oglasi - Advertisement

Suha usta mogu se pojaviti kod bilo koga, a često su uzroci relativno bezazleni. Međutim, ponekad ovaj simptom može ukazivati na prisutnost ozbiljnijih zdravstvenih problema. Dr. Ivan Đurić objašnjava da žlijezde slinovnice u ustima proizvode slinu, tekućinu koja ima ključnu ulogu u probavi hrane, održavanju vlažnosti usne šupljine, čišćenju jezika, očuvanju osjeta okusa i sprječavanju razvoja bakterija.

Kada proizvodnja sline opadne, može doći do pojave suhih usta, što utječe na govor, udobnost i cjelokupno zdravlje usne šupljine. Postoji niz čimbenika koji mogu uzrokovati ovaj problem, uključujući dehidraciju, određene lijekove, dijabetes, Sjögrenov sindrom, HIV/AIDS, Parkinsonovu bolest, stres, tjeskobu, radioterapiju, kemoterapiju, menopauzu te prisustvo kamenci u žlijezdama slinovnicama.

Na primjer, noćna kserostomija često se javlja kod osoba koje disaju kroz usta tijekom spavanja zbog problema s hrkanjem, sinusa ili držanja otvorenih usta. U takvim slučajevima dolazi do gubitka vlage u usnoj šupljini, što osobi ostavlja osjećaj suhoće i potrebu za pijenjem vode tijekom noći.

  • Veliki broj lijekova također može uzrokovati suva usta kao nuspojavu. Posebno su u pitanju diuretici, koji se koriste za liječenje hipertenzije i srčanih oboljenja, jer djeluju tako da uklanjaju tekućinu iz tijela.

Kod osoba s dijabetesom melitusom tipa 1 ili tipa 2, suha usta mogu biti povezana s povišenim razinama glukoze u krvi, što dovodi do iscrpljivanja tekućine i smanjene proizvodnje sline. Iako ne svaka osoba s dijabetesom ima ovaj simptom, važno je obratiti pažnju na njegovu prisutnost. Kronične bolesti poput Sjögrenovog sindroma, AIDS-a ili Parkinsonove bolesti također mogu uzrokovati suha usta.

Na primjer, kod AIDS-a može doći do oticanja žlijezda slinovnica, što dodatno komplicira normalnu proizvodnju sline. Stres i tjeskoba također imaju značajan utjecaj na tijelo, jer uzrokuju otpuštanje hormona koji povećavaju krvni tlak, ubrzavaju disanje i smanjuju proizvodnju sline.

  • Osobe koje prolaze kroz terapiju zračenjem ili kemoterapiju često se suočavaju s poremećajima u funkciji žlijezda slinovnica, a normalizacija ovih funkcija može potrajati i do godinu dana nakon tretmana.

Kamenje u žlijezdama slinovnicama također može uzrokovati začepljenje i smanjenu proizvodnju sline. Tijekom menopauze, pad razine estrogena utječe na ravnotežu tekućine u tijelu, što rezultira smanjenjem proizvodnje sline i osjećajem suhoće u ustima. Da bi se riješio ovaj problem, prvo je važno identificirati temeljni uzrok suhih usta i poduzeti mjere za njegovo rješavanje.

  • Ako to nije moguće, postoje strategije koje mogu pomoći u ublažavanju simptoma. Preporučuje se održavanje vlažnosti u prostorijama, osobito tijekom zimskih mjeseci kada se koristi grijanje, te izbjegavanje nošenja zubnih proteza tijekom spavanja.

Važno je ograničiti unos alkohola, duhana, kave i slatkih namirnica, kao i izbjegavati prekomjerno začinjenu, ljutu ili slanu hranu. Disanje kroz nos umjesto kroz usta također može poboljšati stanje, dok je redoviti unos tekućina ključan za održavanje hidratacije tijela. Sve ove mjere mogu pomoći u smanjenju osjećaja suhoće i poboljšanju cjelokupnog zdravlja usne šupljine.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi