Naše tijelo u sebi sadrži i korisne bakterije koje su mu potrebne za pravilno funkcionisanje posebno probavnog sistema, ali ga često napadaju i one koje za soobom povlače razne bolesti i komplikacije.
Candida Albicans predstavlja najčešći oblik gljivične infekcije i obično se nalazi u usnoj šupljini, gastrointestinalnom traktu i vaginalnom području. Osim toga, ima potencijal utjecati na kožu i druge sluznice. Kada imunološki sustav funkcionira učinkovito, takve su infekcije rijetko teške. Što treba poduzeti ako imunološki sustav ne radi učinkovito? Candida je vrsta gljivice koja olakšava apsorpciju hranjivih tvari i probavu, ali je učinkovita samo kada postoji u odgovarajućim količinama u tijelu.
Kada postoji prekomjerna proizvodnja, mogu se pojaviti uobičajeni simptomi povezani s kandidom. Ako probavni sustav ostane nepregledan, candida se iz tog sustava može infiltrirati u krvotok. Nakon toga dolazi do otpuštanja toksina, što dovodi do razvoja sindroma propusnih crijeva. Kada je prirodna pH ravnoteža tijela poremećena, kandida se može pretjerano razmnožiti, što dovodi do sistemskog problema. U borbi protiv ove uporne infekcije neophodna je prisutnost korisnih bakterija i učinkovito funkcioniranje imunološkog sustava.
Sindrom prekomjernog rasta kandide označava stanje koje karakterizira nekontrolirana proliferacija kandide u tijelu. Važno je prepoznati da to predstavlja kronični zdravstveni problem. Osobe bez povijesti značajnih gljivičnih infekcija mogu drugačije percipirati promjene. Točnije, mogu razviti novu osjetljivost, alergiju ili netoleranciju na niz namirnica, obično uključujući mliječne proizvode, jaja, kukuruz ili gluten. Koji su čimbenici koji pridonose razvoju infekcije kandidom? Brojni čimbenici mogu pridonijeti razvoju kandide, poput prehrane bogate šećerom, rafiniranih ugljikohidrata i alkohola, a svi oni potiču rast gljivica. Nadalje, odlučili smo navesti pet dodatnih mogućih uzroka.
1. Antibakterijska sredstva Ponekad su antibiotici neophodni za borbu protiv upornih infekcija i uklanjanje štetnih bakterija u tijelu. Međutim, problem oko prekomjerne upotrebe antibiotika leži u činjenici da oni ne samo da uništavaju štetne bakterije, već i smanjuju one korisne. Korisne bakterije prisutne u vašem tijelu igraju ključnu ulogu u probavi i regulaciji razine Candide. Dugotrajna uporaba ili česta konzumacija antibiotika može vaše tijelo pretvoriti u idealno okruženje za razmnožavanje Candide.
- 2. Oralna kontracepcija Za razliku od antibiotika, kontracepcijske pilule ne izazivaju izravno gljivične infekcije ili sindrom prekomjernog rasta kandide. Unatoč tome, ako žena slijedi dijetu s visokim udjelom rafiniranih šećera dok istovremeno uzima antibiotike, tablete mogu negativno utjecati na njezino tijelo i potencijalno rezultirati infekcijom kandidom. Kod nekih žena korištenje tableta može dovesti do razvoja gljivičnih infekcija; naknadno, nakon što se početna infekcija riješi i ponovno počnu uzimati pilule, kandida se može ponovno pojaviti.
3. Formulacije kortikosteroida primijenjene oralno Pojedinci koji koriste inhalatore za liječenje astme suočeni su s povećanim rizikom od razvoja oralne kandidijaze, što može rezultirati sustavnim prekomjernim rastom kandide. Za osobe koje koriste ovu metodu za liječenje astme bitno je da se pažljivo pridržavaju smjernica za ispiranje usta nakon svake primjene. Ako se razvije oralna kandidijaza, može se riješiti grgljanjem kokosovog ulja u kombinaciji s jednom do dvije kapi eteričnog ulja klinčića.
4. Šećerna bolest Osobe s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 i tipa 2 pokazuju povišenu razinu šećera u usnoj šupljini i drugim sluznicama u usporedbi s onima bez dijabetesa. S obzirom na to da je kandida gljivični organizam koji se razvija na šećeru, postaje očito da se osobe s dijabetesom suočavaju s povećanim rizikom od razvoja sindroma prekomjernog rasta kandide.
5. Narušeni imunološki sustav Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom izložene su povećanom riziku od razvoja kandide u tijelu. U ovu skupinu prvenstveno spadaju novorođenčad i mala djeca, starije osobe, kao i oni kojima je dijagnosticiran niz upalnih stanja i autoimunih poremećaja. Devet znakova infekcije kandidom. 1. Stalna iscrpljenost 2. Afektivni poremećaji 3. Perzistentne infekcije vaginalnog i mokraćnog sustava 4. Kandidijaza usne šupljine 5. Sinusitis 6. Poremećaji probavnog sustava 7. Pomračenje svijesti 8. Infekcije kože i noktiju uzrokovane gljivicama 9. Neravnoteža hormona Koje su odgovarajuće metode za liječenje Candide?
UKLANJANJE KANDIDE IZ TIJELA
Ovom metodom čišćenja organizma uklanja se višak Candide pročišćavanjem probavnog sustava i unosom korisnih elemenata koji se bore protiv povišene razine Candide, često prisutne u fermentiranom povrću i kefiru. Za ovu vrstu čišćenja tijela dostupna su dva pristupa: može se odabrati dijeta koja se sastoji samo od tekućine ili se odlučiti za nježnije čišćenje koje uključuje krutu hranu.
Faza 1: Tekuće čišćenje (vremenski okvir: 1 do 2 dana) Započnite pripremom juhe od povrća koristeći organski luk, češnjak, celer, kelj, morsku sol i običnu vodu. Pustite da smjesa prokuha, a nakon što se juha završi, procijedite povrće i juhu prebacite u hladnjak. Konzumirajte toplu juhu stalno tijekom dana i pobrinite se da pijete odgovarajuću količinu vode kako biste pomogli svom tijelu u eliminaciji toksina iz vašeg sustava. Iako ova metoda nije zamišljena kao dugoročno rješenje za detoksikaciju, može se ponavljati svakih nekoliko tjedana ako je potrebno. Osim toga, može poslužiti kao preliminarna mjera prije početka procesa čišćenja navedenog u nastavku.
Korak 2: Povrće kuhano na pari (vremenski okvir: 3 do 5 dana) Za učinkovitu borbu protiv prekomjernog rasta kandide značajan napredak može se postići uklanjanjem žitarica, šećera, voća, škroba i alkohola iz vaše prehrane u trajanju od tri do pet dana. Tijekom ove faze detoksikacije preporučljivo je prvenstveno konzumirati povrće kuhano na pari, a izbjegavati škrobne sorte, uključujući mrkvu, rotkvicu, ciklu, kao i slatki i bijeli krumpir, jer oni mogu povisiti razinu šećera u tijelu i nenamjerno hraniti kandidu. Osim toga, bitno je održavati odgovarajuću hidrataciju pijenjem puno vode. U cijelom tom razdoblju dopušteno je jednom dnevno konzumirati salate pripremljene od zelenog lisnatog povrća ili gorkog povrća, poput blitve. Ove se salate mogu poboljšati s malom količinom kokosovog ulja i jabučnim octom ili sokom od limuna za preljev.