Nedavno je među psiholozima i psihijatrima sve više posla jer se brojni pojedinci suočavaju s emocionalnim i drugim problemima koji narušavaju njihovo mentalno blagostanje. Danas otkrivamo šta savjetuju za bolju međuljudsku komunikaciju.
- Bitno je da se usredotočimo na samopoboljšanje i svoje ponašanje kako bismo postigli veću sreću. Od ranog djetinjstva pojedinci se upućuju da život ne uključuje samo prava, već i odgovornosti i niz drugih obveza.
Značajan problem proizlazi iz povijesnog fokusa na dužnosti koje daju prednost dobrobiti drugih ispred brige o sebi, što uključuje očekivanja kao što je nuđenje pomoći bez traženja i odricanje od osobnih želja kada je to potrebno. Pitanje: “Što će drugi reći?” često ostaje u našim umovima, proganjajući nas od djetinjstva do kraja naših života.
Takvo ponašanje predstavlja kršenje osobnih granica. Nadalje, često počinje frazama koje se čine bezazlenim i izražavaju pristojnost; usprkos tome, u brojnim situacijama to u konačnici potkopava vašu vrijednost i negativno utječe na vaše samopoštovanje. Posebni izrazi koji se razmatraju su sljedeći. “Molim vas, dopustite mi da odem…” “Dopustite mi da nastavim… Postavljamo pitanje pješaku ispred nas: “Mogu li nastaviti?”
- Ovaj upit javlja se interno dok prolazimo pored suputnika autobusa prema izlazu. Razmotrimo ovo s logičnog stajališta: tko bi vas uistinu mogao spriječiti da poduzmete takve radnje? Kad bi netko odgovorio:
“Ne možeš!”, biste li zaista promašili stanicu ili biste samo zaostali za onima ispred sebe? Takvi “zahtjevi” često odaju dojam sumnje u sebe. Iako nema namjere promicanja prisile, i dalje je ključno jasno izraziti svoje potrebe, a pritom zadržati pribranost i zaštititi svoje ranjivosti. Upoznajte se s izrazima poput:
“Moram ići; biste li se ljubazno sklonili?” Iskreno izražavanje zahvalnosti često izaziva reakciju koja, bila namjerna ili ne, umanjuje važnost vašeg truda, doprinosa ili pomoći. Bitno je prepoznati da kada netko izrazi zahvalnost, to znači da vaši postupci imaju vrijednost. “Bilo je iskreno zadovoljstvo pomoći vam; surađivati s vama bilo je ugodno iskustvo.” Pitanje: “Jesam li te uznemirio?” nema logički temelj.
Kad promatrate nekoga tko je duboko zadubljen u zadatak, vaša intervencija postaje neizbježna. Kakvu reakciju možete očekivati u takvim okolnostima? Ako pojedinac iskreno izrazi da je ovo izazovan trenutak za komunikaciju, to može dovesti do uvrede, osobito s obzirom na vašu želju da se uključite u razgovor.
Suprotno tome, ako vam osoba dopusti da na trenutak odložite svoje obveze, vjerojatno će vaš prekid smatrati zadiranjem u nešto značajno. Bilo bi mudrije raspitati se je li prikladno vrijeme da druga strana sudjeluje u raspravi ili da dogovori budući dijalog o važnim stvarima. Psiholozi ovu procjenu nazivaju namjerno negativnom.
- Preporučljivo je izbjegavati započinjanje zahtjeva s “ne”, jer takva taktika može polučiti odgovore koji nisu u skladu s vašim očekivanjima. Osim toga, nema potrebe sebe i svog sugovornika unaprijed pripremati na potencijalno odbijanje.
Umjesto toga, postavite svoje pitanje jasno i koncizno navodeći: “Možete li mi pomoći s…?” Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i aromi, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, igrajući značajnu ulogu u globalnoj kulturi i prirodnim tradicijama liječenja kroz povijest. S lozom koja se proteže preko pet tisuća godina, ova biljka potječe iz središnje Azije prije nego što se proširila u različite regije diljem svijeta.
Obiluje hranjivim tvarima, češnjak jača imunološki sustav i nudi široku lepezu zdravstvenih prednosti. Glavna komponenta češnjaka, alicin, poznata je po svojim svojstvima u borbi protiv bakterija, virusa, gljivica i parazita. U kulturi starog Egipta, češnjak se smatrao cijenjenom biljkom velike vrijednosti; davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a otkriven je i u grobnicama faraona.
I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitku kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je bio priznat zbog svojih ljekovitih prednosti.
- Češnjak je bitan sastojak svakog kućanstva, cijenjen zbog svojih kulinarskih i medicinskih prednosti, a igra ključnu ulogu u širokom spektru jela. Služeći kao začin, značajno doprinosi nutritivnoj vrijednosti u gotovo svim kuhinjama.
U suvremenom društvu mnogi češnjak smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ju je redovito konzumirati u sirovom stanju, a lijekovi poput limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanja zrna kave ili kombinacije s maslinovim uljem mogu učinkovito ublažiti neugodan zadah.