Zadržavati ljutnju u sebi može biti štetno - Kako se riješiti bijesa da ne povrijedite ni sebe ni druge

Ljudi koji su nam najbliži često u nama bude kako pozitivne tako i negativne emocije. 


Mnogi ljude se često suočavaju sa bijesom i često u naletu bijesa mogu povrijediti i druge i reći stvari koje u stvari i ne misle. Izgovorene uvrede se teško zaboravljaju i mogu u velikoj mjeri uticati na dalji odnos, čak i ako su razloži zbog kojih su te riječi izgovorene odavno zaboravljene. 

U redu je da ponekad budete ljute na primjer na svog muža, ali morate znati kako se riješiti tog bijesa kako ne biste naštetili ni sebi ni drugima. 1. Pokušajte da što ranije prepoznate ljutnju; Odredite skalu koja i vam mogla pomoći da odredite količinu bijesa koju nosite u sebi. 



Na primjer, stavite jednu stolicu na jedan kraj prostorije, drugu stavite na drugi kraj. Prva stolica označava vašu smirenost, a druga najviši stepen bijesa. Hodajte polako od jedne do druge stolice i razmišljajte o svojim trenutnim osjećanjima. 

To će vam pomoći da se smirite. 2. Zadržite vazduh; Kada osjećate da bijes u vama počinje da kuva udahnite i zadržite dah. Mozak će se automatski prebaciti na disanje jer mu je to važnije od trenutnog osjećaja bijesa. Kada ponovo udahnete vaš um će se polako razbistriti. 



3. Stisnite šake; Stisnite šake koliko god možete nekoliko sekundi, a zatim ih opustite. Osjetićete kako ste i vi malo opušteniji. 4. Fokusirajte se na druga osjećanja i čula; Pokušajte da osluškujete zvukove, dodirnite nešto i pokušajte potražiti što više detalja i fokusirajte se na svoja osjećanja. 

5. Duboko udahnite nekoliko puta; Izdisaj bi trebao biti nešto duži od udisaja. Ponovite ovu vježbu disanja nekoliko puta ili dok se ne smirite. 6. Popijte vodu; Nekoliko sporih gutljaja vode bi vam moglo pomoći da se smirite. 7. Iskažite svoja osjećanja riječima; Istraživanja su pokazala da kada svoja osjećanja nazivamo riječima njihov intenzitet se smanjuje. 

8. Suosjećajte sami sa sobom; Recite sami sebi kako bijes utiče na vas i koliko ste uvrijeđenji sa njim. To će vam pomoći da ga lakše podnesete. Postoje neke stvari koje u bijesu nikako ne biste trebali raditi i koje bi vam mogle donijeti više štete nego koristi. 

Neke od tih stvari mogu čak trajno uticati na kvalitet odnosa koji imate sa svojim partnerom, ili nekom drugom osobom. 1. Kritika; Kritikom nećete ništa postići samo ćete podstaći partnera da se brani. Kritika je potpuno beskorisna. 2. Ironija i sarkazam; Oni će takođe kod vašeg partnera probuditi mehanizam odbrane i neće vam dozvoliti da čujete šta vaš partner ima za reći. 

3. Prijetnja razvodom; Žene često ovu prijetnju izgovaraju jer žele pokazati partneru koliko se bolno osjećaju. Kada prijetite partneru razvodom on stvara sliku da vam više nije potreban. 4. Vikanje; Vikanje, vrištanje i udaranje nam ponekad stvarno mogu pomoći da se riješimo bijesa, ali to ne biste trebali raditi na svom partneru niti na bilo kome. 

Niko nije dužan biti vaša vreća za udaranje. 5. Tiha ogorčenost; Kada hodamo po kući sa žalosnim izrazom lica i pitanjem: "Šta je?" sa uzdahom odgovaramo: "Ništa." Ovo je takođe vrlo neefikasna strategija, jer partner nije telepat i neće moći da čita vaše misli, a samim tim i da razume osećanja, sve dok ih ne izgovorite.

Pokreće Blogger.