Previše optimizma ponekad može biti štetno - Šta je toksična pozitivnost i kako se nositi sa njom

Optimizam je ono što nam je svima potrebno kako bismo lakše prebrodili neke teške trenutke, ali ponekad i pretjeran optimizan može biti štetan. 


Prema definiciji, pozitivna osoba je osoba obdarena optimizmom koja je prirodno sklona da na najpovoljniji način razmatra, prosuđuje i predviđa događaje. Pod toksičnom pozitivnošću se podrazumjeva optimizam koji nema potvrdu u stvarnosti. 

Ekstremni primjer ovakvog razmišljanja je očigledan kod ljudi koji misle da mogu dobiti na lutriji iako nisu učestvovali. Zašto ovaj stav postaje toksičan? Jer misli koje hrani stvaraju nedostižna očekivanja. Dakle, osoba je stalno suočena sa osjećajem bespomoćnosti. 



Pretjeran optimizam može jako nerviratiu druge ljude. Na primjer, kada nekome stalno govorite da će sve biti u redu uzrokujete kognitivno izobličenje. Sa druge strane, govorimo o toksičnoj pozitivnosti kada višak optimizma uključuje stanje ekstremnog uzbuđenja i euforije, do te mjere da pojedinac prestaje da se povezuje sa stvarnim svijetom. 

I tako može dovesti do neodlučnosti kod donošenja odluka koje štete i vama i drugima. Kako biste izbjegli toksičnu pozitivnost morate biti iskreni prema sebi i nekim svojim kvalitetima nadoknaditi nedostatke koje posjedujet.



Morate sebi dozvoliti neuspijeh. Uvijek dajte sebi priliku da istražite i uspijeh i neuspijeh. Postavite granice. Reći 'ne' može biti neophodno da bismo zaštitili naša prava, iako to svakako nije najlakša opcija. 

Zaista je jako važno njegovati pozitivan stav. Moć našeg uma je jako velika ipak ne smijemo zanemariti naše greške, ograničenja i negativne stvari koje nam se dešavaju. Nije nam uvijek najvažnije održati optimističan način razmišljanja jer se u tim trenucima najlakše može javiti toksična pozitivnost. 

Moramo biti svjesni svojih emocija i učiti iz njih. Moramo učiti iz svojih neuspijeha, loših odluka, a poricanje i potiskivanje nam može samo naštetiti. Toksična pozitivnost nas poziva da budemo manje kruti sa svojim granicama i da ih ne postavljamo. 

To nas navodi da budemo manje oprezni ili da svoje vrijeme posvetimo alternativnim planovima, u slučaju da glavni ne uspije.  Barbara Ehrenreich, američka biologinja i govornica, napisala je knjigu pod naslovom "Smile or die" , u kojoj tvrdi da pozitivno razmišljanje ponekad može biti varljivo. Ona navodi da je društvo imalo snažan uticaj na popularizaciju onoga što je pogodno za naše misli. 

Apsolutno i potpuno ignoriranje negativnog aspekta može pogoršati kvalitetu našeg života. U tom smislu, emocionalna inteligencija se sastoji u ubrizgavanju umjerenih doza optimizma, sposobnog da interveniše na način na koji se danas projektujemo prema budućnosti. Zbog toga moramo biti jako oprezni kada je optimizam u pitanju jer pretjeran optimizam može da nas zavara i  zaslijepi.

Pokreće Blogger.