Koliko god se trudili sakriti ih, one su tu: Šta se desi kada negativne emocije guramo pod tepih

Često negativne emocije doživljavamo kao nešto što trebamo izbjegavati jer mislimo da će na taj način one nestati. 


Mislimo da ćemo ako ih budemo manje pokazivali one manje uticati na nas. Strah, bijes, ogorčenost, sram ili krivnja nisu dobrodošle. I premda je na prvi pogled bolje riješiti se onoga što nam ne odgovara, u stvarnosti nije preporučljivo to ignorirati ili potiskivati. 

Moramo pokazati negativne emocije, osloboditi ih i ne dozvoliti da one upravljaju nama. Ako znamo da nam nešto ne odgovara to bi trebali izbjegavati, ali sa emocijama nije tako. Potiskivanje negativnih emocija ima visoku cijenu. 



Zamislite svoje emocije kao tanak sloj prašine koji svakodnevno guramo pod tepih. Ispočetka je on neprimjetan i možemo nastaviti sa svojim svakodnevnim aktivnostima i budući da ih ne vidimo one nam ne smetaju. Koliko dugo mislite da ćete moći skrivati činjenicu da ispod tepiha skrivate sve deblji sloj prašine? Akumuliranje negativnih emocija samo odgađa ono neizbježno. 

U nekom trenutku će se sve te emocije na kraju manifestovati. Na kraju, u većini slučajeva ćete se vjerovatno na ovaj ili onaj način naći suočeni sa tim emocijama. Emocije ne treba skrivati, već upravljati njima. Emocije su temeljni dio našeg svakodnevnog života. 



Bez obzira jeste li veseli jer gledate nešto zabavno ili vas frustrira promet, drugi i najniži nivoi koje možete doživjeti značajno utiču na vašu dobrobit. Takođe, vaša sposobnost da se nosite sa emocijama može imati određeni uticaj na to kako vas drugi doživljavaju. 

Prvo, ne zaboravite da ćemo, u zavisnosti od toga kako procjenjujemo svoja iskustva, na određeni način odgovarati na emocionalnom nivou. Ne zaboravite da neke od emocija ne zahtjevau posebno upravljanje, pod uslovom da odgovaraju situaciji u kojoj se nalazite. 

Na primjer, izražavanje ljutnje može učiniti da se osjećamo bolje, ali obično u mnogim slučajevima nije ni prikladno ni posebno prilagodljivo. Poenta je pronaći način da se to izrazi sa poštovanjem, smireno i  sa prihvatanjem. Potiskivanje negativnih emocija nije dobra ideja, treba naučiti upravljati njima. 

Prvo, za upravljanje negativnom emocijom važno je započeti prepoznavanje situacije u kojoj se ona javlja i pokušati izbjeći okidače. U nekim slučajevima trebamo izbjegavati određene ljude u određenim situacijama ili pronaći način da se smirimo i postignemo duševni mir. 

Tajna je prije svega u identifikovanju negativne situacije ili okolnosti u kojima bi ta određena emocija mogla biti pokrenuta. Kada identifikujete negativne emocije pokušajte ih modifikovati tako da se ne dogode oni faktori koji pokreću negativne emocije. 

Imajte na umu da će ova promjena morati proizaći iz vas samih. Pokušajte se ne fokusirati previše na ono što vam se ne sviđa , već na ono zbog čega se osjećate dobro, na čemu ćete možda biti zahvalni. Postanite sami gospodari svoje pažnje. Imajte na umu da će tamo gdje se kreće vaša pažnja tamo otići i vaše emocije i energije. 

Drugi aspekt koji treba uzeti u obzir kako bi se kontrolirale negativne emocije je promjena misli. Imajte na umu da promjena vaših misli možda neće promijeniti situaciju, ali barem će vam omogućiti da promijenite način na koji mislimo da situacija utječe na nas. 

Ako vaši mehanizmi upravljanja emocijama ne funkcionišu i manifestuju se na nekontrolisan način, poslednji korak je pokušaj kontrole reakcije. To će vam pomoći da ne potiskujete negativne emocije jer će vas gurnuti da ih regulišete. Intenzivne negativne emocije upijaju svu pažnju pojedinca, ometajući svaki pokušaj fokusiranja na bilo što drugo. 

Imajte na umu da su emocije vaše, pa ste prvenstveno vi odgovorni za njihovo upravljanje. Krajnja odgovornost za vaše ponašanje je samo vaša i upravo iz tog razloga neophodno je biti svjestan da niko nije toliko kriv kao vi za način na koji reagujete na sebe na emocionalnom nivou.

Pokreće Blogger.