Neke rasprave su već u startu izgubljene - Naučite izbjeći nepotrebne svađe na pravi način
Sa godinama shvatimo da postoje rasprave koje ne vrijedi ni počinjati te se radije odlučujemo da ćutimo i ne kažemo ništa.
Vremenom shvatimo da je beskorisno davati objašnjeja onima koji ne žele čuti razloge. Postoje rasprave koje su izgubljenje bitke i prije nego što uopšte započnu. Vremenom se umorimo i shvatimo da postoje stvari o kojima se ne vrijedi raspravljati.
Zrelost ne ovisi o godinama, već o činjenici dostizanja one lične faze u kojoj se više ne želimo zavaravati, u kojoj se borimo za unutarnju ravnotežu, vodimo računa o svojim riječima, poštujemo ono što čujemo i ignorišemo svaki onaj aspekt koji ne želimo verbalno izraziti.
Tek tada možemo shvatiti koje su to stvari vrijedne našeg truda i našeg odricanja.
Na primjer, možda je vaš odnos sa nekim od članova vaše porodice već dugo vremena komplikovan i svaki pokušaj razgovora sa njim je jednak skakanju iz aviona bez padobrana.
Međutim, stvari su se sada promijenile i to ne zato što se odnos popravio, već zato što ste prihvatili međusobne razlike. Izabrali ste neupitnu i nepobjedivu tišinu koja se sada poštuje sa obe strane.
Eran Halperin izraelski psiholog ističe da sve najteže i najžešće rasprave imaju prijeteću psihološku komponentu, a to je osjećaj da neko pokušava ogorčiti naše principe ili našu suštinu.
Sazrijevanje znači prvo imati samopouzdanje da shvatimo da nam neki ljudi i njihova mišljenja nisu prijetnja. Drugo, trebamo imati poštovanje koje će nam pomoći da prihvatimo druge i samopoštovanje koje će biti naš najbolji zaštitnik.
Moramo razumijeti da je život kontinuirano pregovaranje koje nam omogućava suživot u harmoniji, održavanje odnosa punih ljubavi, postizanje ciljeva, pa čak i postizanje sporazuma sa našom djecom. Stoga je nemoguće potpuno eliminisati argumente iz svih područja našeg života.
Pametno raspravljanje bez stvaranja neželjenih efekata zahtjeva vještu strategiju i adekvatno upravljanje emocijama. Rasprave ne moraju da završe sa pobjednikom ili gubitnikom. Efikasna rasprava omogućuje objema stranama da dođu do razumijevanja, a to se može postići na sledeći način:
1. Sluh nije sinonim za slušanje; Nijedan dijalog neće biti funkcionalan ako nismo u stanju empatično slušati .
2. Sposobnost razumijevanja perspektive drugog; Za ovo je potrebno puno truda i snage volje, ali razumijevanje poruke i lične vizije onih koji sjede ispred nas je neophodno.
3. Izbjegavanje defanzive; Ponovno predlažemo ideju Erana Halperina: kada se osjećamo ugroženima, rasprava postaje agresivna i stvaraju se lični zidovi. U ovom trenutku nikada neće biti razumijevanja i dogovora.
4. Samokontrola; Važno je iskoristiti adekvatno upravljanje svojim osjećajima.
Moramo naučiti kontrolisati negativne emocije poput bjesa i agresije koje su prisutne u mnogim raspravama.
5. Povjerenje; Važno je imati vjeru da ćemo, prije ili kasnije, doći do rješenja. Da bi to učinili potrebna nam je snaga volje i razumijevanje. To su mali koraci koji nam mogu pomoći da iz rasprave svi izađemo kao pobjednici.
KOMENTARI