Iz ugla jedne majke: Učite svoju djecu da novac ne definiše sreću, već dobro srce
Često svojoj petogodišnjoj kćerku kupujem razne poklone, i iako znam da to nije ispravan način da odagajam svoje dijete, ne želim da prestanem sa tim.
Često je nagrađujem kada uradi nešto kako treba, bilo da se radi o nekom dobrom djelu ili smo samo uspjeli proći pored prodavnice igračaka, a da nismo svratili u nju. Sjećam se da su meni roditelji kupovali poklone samo za rođendan i upravo iz tog razloga ja svojoj kćerki kupujem poklone kada god mogu.
Ponekad poželim da je naučim vrijednosti novca, da nauči šta je skupo, a šta prihvatljivo, međutim jedan incident, koji se desio u skorije vrijeme, me natjerao da odustanem od toga.
Jedna njena drugarica iz vrtića je došla jedan dan i sva uzbuđena počela da priča kako je njen otac kupio novi auto i kako ne može da čeka da dođe po nju poslije posla kako bi je provozao u njihovom novom autu.
Moja kćerka je bila oduševljena njenom pričom, ali su dva dječaka iz njihove grupe počela da je ismijavaju.
Rekli su joj kako je auto koje je njen otac kupio jeftino i pitali je zar nema novca da kupi neko skuplje auto. Riječi tih dječaka su otjerale sreću i osmijeh sa njenog lica i ona je tužno sjela ispod prozora.
Moja kćerka nije znala razliku između skupog i jeftinog i željela je da oraspoloži svoju prijateljicu. Voljela bih da sa u tom trenutku bila tu da naučim te dječake lekciju koju je njihovi roditelji očigledno nisu naučili.
Smatran da smo mi kao roditelji odgovorni za oblikovanje i način razmišljanja naše djece.
Ako ih budemo od malih nogu učili vrijednosti i važnosti novca oni će odrasti oblikovani tako da treba da zarađuju mnogo novca čega bismo ih trebali poštedjeti bar do određene dobi. Smatram da bismo umjesto toga trebali da ih učimo da novac ne definiše sreću vće dobro i neiskvareno srce.
Pustimo djecu da budu djeca, da imaju bezbrižno djetinjstvo i budu srećna. Imaće vremena kada odrastu da razmišljaju o novcu i vrijednosti materijalnih stvari. Do tada pustimo ih da uživaju u svom neznanju.
KOMENTARI