Stručnjaci objašnjavaju: Zašto ljute žene smatramo histeričnim, a ljute muškarce odlučnim

2009. godine Serena Williams je kažnjena sa nevjerovatnih 80 000 dolara jer je izgubila živce na terenu te vrištala i galamila na linijskog sudiju na US Open-u. 


Kasnije je izjavila da bi to njeno ponašanje prošlo nezapaženo da je bila muškarac. Poput Serene mnoge žene tvrde da su kažnjene ili protjerane jer su jasno i glasno iznjele svoje mišljenje, dok su njihove muške kolege prošle sa pohvalama i još bile nagrađene za to. 

Na jednom sveučilištu u Čikagu je sprovedeno istraživanje, gdje su istraživači okupili oko 200 studenata kako bi saznali kako će oni reagovati na izliv bijesa muškarca i žene. Simulirali su sudsku parnicu u kojoj je svaka grupa u kojoj je bilo po šestero ljudi, trebala, poput pravog advokata, dati sve od sebe kako bi svog klijenta oslobodili optužbi. 



U nekim timovima su vođe grupe bili muškarci, a u drugima žene. Nakon završetka vijećanja učesnici su ispunili ankete o tome koliko osjećaju članove svoje grupe: osjećajno, ljutito, pouzdano, utjecajno, simpatično, kompetentno, vjerodostojno, uvjerljivo i racionalno. 

Zaključili su da je u slučaju kada je žena iskazivala ljutnju i bijes, ona je gubila uticaj i podršku, dok je muškarac u istoj toj situaciji dobijao na važnosti. Bijes bi mogao navesti muškarce da steknu veći uticaj, dok bi žene u istoj situciji izgubile uticaj, čak i kada se služe identičnim argumentima. 



Muškarci koji ispoljavaju bijes se smatraju muževnijim, odlučnijim i snažnijim, dok se bijesne žene smatraju naprosto histeričnim. Žene će veoma često biti napadnute ili osuđivane zbog jasnog izražavanja svog mišljenja, muškarci će za isto to biti nagrađeni. 

Ovi različiti učinci daju do znanja kako žensko mišljenje još uvijek nije relevantno u donošenju društveno važnih odluka - kazali su istraživači.

Pokreće Blogger.