Stručnjaci ističu: Loši odnosi roditelja bi mogli biti štetniji za djecu od razvoda

Mnogi parovi kada dođu do razvoda se zaustave na samom kraju zbog djece jer se brinu kako će razvod uticati na njih. Mnogi se odluče ostati u lošem braku zbog dobrobiti djece što može biti gore za djecu nego razvod.


Oni su svjesni da je njihov brak gotov, ali se trude da održe iluziju srećne porodice, emocionalno se iscrpljuju i sve dublje se uvlače u loš odnos. Iako mnogi roditeli pokušavaju da sakrijo loš odnos između njih, djeca to osjete. Oni pate u tišini, nadaju se da ć se stvari popraviti i da će ce biti bolje. Najgore od svega je što djeca mogu osjećati krivicu zbog odnosa njihovih roditelja. 

Kod djece se javlja napetost i stres. Djeca su osjetljiva na sve što se događa između njihovih roditelja. Kada su roditelji stalno u sukobu djeca počinju da osjećaju napetost i stres umjesto da se osjećaju smireno i brižno. To može kasnije da dovede do depresije i drugih mentalnih i psihičkih poremećaja. 



Loši odnosi roditelja utiču negativno na djetetovo samopouzdanje. Djeca pamte sukobe roditelja duže nego što mi mislimo, a to može da utiče na djetetovo samopouzdanje i samopoštovanje. Zbog toga djeca mogu da odbijaju svaki pokušaj pažnje i pružanja ljubavi iako im je ona potrebna i žude za njom. 

Promjena raspoloženja. Toksično porodično raspoloženje dovodi do psihičkih tegoba kod djece koje često prate promjene raspoloženja. Ako se nešto ne učini na vrijeme takva djeca su skloa lošem ponašanju u budućnosti i često krenu pogrešnim putem kako bi našli utjehu.



Strah od imtimnosti. Loši odnosi roditelja ostavljaju traumu na djete koja može da ga prati i kada bude odrastao čovijek. Takva djeca se u odrasloj dobi plaše vezivanja i bliskosti sa drugima. Odlučuju se da ostanu na distanci kako bi se poštedjeli boli i patnje koje su imali u djetinstvu.

Pokreće Blogger.